Flower 823655 1280

Několik tipů na květinové dominanty pro vaši zahradu

Každý, i začínající zahradník, má své oblíbené květiny a má také určitou představu, které z nich, v jakém místě zahrady a v jaké kombinaci chce pěstovat.

V každém případě mezi obecná doporučení při plánování vlastní květinové zahrady patří zejména:

  • soustředit se při výběru na domácí rostliny, tedy druhy, které můžete v našich podmínkách úspěšně pěstovat
  • kombinovat různé typy květin, například trvalky a letničky, a
  • nezapomínat ani na dřeviny, které vaše květiny vhodně doplní.

Do květinové zahrady je ovšem zapotřebí vybrat také takové druhy květin, které jsou výrazné ať už vlastní výškou rostliny nebo velikostí květu, protože ty mohou tvořit určité jádro, kolem kterého zahradu a její jednotlivé části „vystavíte“.

Mohlo by vás zajímat:  Růžové a fialové květy vykouzlí z každé zahrady romantické místo, tyto druhy jsou ty pravé

Takových druhů je samozřejmě celá řada, my vám představíme některé z těch, které se na zahradách osvědčují a u návštěvníků mají úspěch.

Pivoňka

Pivoňky patří mezi trvalky a vyznačují se nádhernou vůní a velkým, výrazným květem. Velikost květů se liší podle jednotlivých odrůd, ale pěstovat lze i pivoňky, jejichž květy mají v průměru až 20 cm.

Můžete je pěstovat i ve formě polokeřů, které se těší stále rostoucí oblibě. Variace barev je velice pestrá, květy mívají nejčastěji bílou barvu nebo různé odstíny červené, fialové nebo oranžové a vzácností nejsou ani květy dvoubarevné.

Mohlo by vás zajímat:  Čemeřice smrdutá zajímavě vypadá, rychle roste, v zimě bohatě kvete a přežívá i ten největší mráz

Devětsil

Jedná se o rostlinu běžnou ve volné přírodě, ale oblíbená bývá také mezi zahradníky, a to zejména pro své květy, které spolu tvoří palice, mají trubkovitý tvar a velice příjemnou vůni. Typicky mají květy devětsilu růžovou barvu, ale existuje také bílá varieta. Devětsil může dorůstat až do výšky 50 cm. Jen je třeba počítat s tím, že se nehodí do menších zahrádek, protože vyžaduje dost prostoru. Pokud mu jej můžete poskytnout, bude jistě právem patřit mezi květiny, které přitáhnou pozornost.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle květiny se nevybírají podle vzhledu, jejich unikát je v netradičních vůních

Oman

Mezi velice zajímavé, výrazné rostliny patří i oman, který běžně dorůstá přibližně do výšky 40 cm, ale lze pořídit i odrůdu, která může dosáhnout i výšky přes 150 cm. Neznalému oku připomíná tato květina slunečnici, a to díky svým zlatým květům, které mají výrazný terč. Výhodou této rostliny je skutečnost, že patří mezi trvalky.

Přidat na Seznam.cz