Bonfire Forest Dusk

Když vidím postavené hranice na čarodějnice, je mi smutno. Lidé netuší, kolik zvířat zbytečně zabijí

Každý rok je to stejné. Filipojakubská noc, při které lidé zbytečně ohrožují nevinná a bezbranná zvířata. Mnohdy jen proto, že si neuvědomují, co mohou svým jednáním způsobit. Nemám samozřejmě nic proti tradicím, zábavě, ohňům. Ale ten, kdo je realizuje, by si měl uvědomit, co může napáchat.

Jsme součástí přírody

Měli bychom si uvědomit, že jsme součástí přírody. Ta je často bezbranná a kvůli našim kratochvílím trpí. Nejsem samozřejmě žádný ekologický pomatenec, který by chtěl zapálené hranice během filipojakubské noci zakazovat, protože znečišťují vzduch. Podobnými názory opovrhuji také. Stejně jako mě nechává klidným to, že újmu utrpí pár broučků a jiný hmyz. Co mě ale klidným nenechává, to je možná smrt bezbranných zvířat. Čarodějnice se blíží, už nyní vidím připravené hranice a v očích se mi začínají objevovat slzy.

Mohlo by vás zajímat:  Vlašské ořechy napomůžou k přirozené kráse pleti i vlasů. Ořechové masky dokážou zázraky
Zdroj obrázku: Freepik

Útočiště pro zvířata

S velkým předstihem postavená hranice na pálení čarodějnic se může stát útočištěm pro mnohá zvířata. Primárně to jsou ježci, kteří zde najdou své úkryty. Stejně tak to mohou být některé druhy ptáků, kteří si zde začínají budovat místo k hnízdění. A potom dochází k nejhoršímu. Po zapálení zvířata nemají kam utéct, hořící hranice se pro ně stává pastí a vyhasínají zde jejich životy.

Dá se tomu zabránit?

Ano, dá. Nejlepším postupem je stavba hranice až na poslední chvíli. Klestí a další materiál, pokud je na místo navážený s předstihem, by měl být rozdělen na menší kupky, v prostoru. Až těsně před filipojakubskou nocí je vhodné vytvořit hlavní hranici. Tím zvýšíme šance, že se v hranici zvířata již zabydlet nestihnou.

Mohlo by vás zajímat:  Bernard se ptá na kvalitu piva zákazníků přímo u výčepu

Pokud už vaše hranice stojí, hlídejte ji a kontrolujte. Pokud se k ní neustále slétávají ptáci, je pravděpodobné, že zde mají své hnízdo. Stejně tak je namístě určit noční hlídky, které mohou pomoci s nalezením ježků. V obou těchto případech je namístě hranici raději rozebrat a postavit ji znovu o kousek dále. Sice můžete zvířatům zničit jejich úkryt, ale stále je to přijatelnější než je připravit o život.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek, redakčně zkráceno a upraveno, Ekolist.cz.

Přidat na Seznam.cz