Bunches Red Currants Bush

Rybízové keře ohrožuje během roku hned několik nemocí. Zničit mohou i celou úrodu

Pěstování rybízu je vcelku nenáročná činnost. Tyto ovocné keře vykazují vysokou toleranci vůči většině typů půdy a péče. Bez ohledu na barvu ovoce musíte počítat se skutečností, že jsou náchylné na různé typy infekcí. Zjistíte, že jednoduchá prevence uchrání vaše keře před nejčastějšími chorobami, které je mohou ohrožovat.

Zůstaňte ve střehu během celé sezóny

Je pravda, že nejhorší zkušeností při pěstování ovocných keřů je zpozorování příznaků těsně před sklizní. Infekce se však mohou objevit i během kvetení, ve fázi vývoje ovoce, ale i po sklizni. Antraknóza, také známá jako pád listů rybízu, je plísňové onemocnění, které se vyskytuje při vysoké vlhkosti. Pravděpodobnost jejího výskytu se zvyšuje, když je období mezi květnem a červencem velmi horké a teplota vzduchu osciluje v průměru mezi 16–‍20 stupni.

Mohlo by vás zajímat:  Skutečný poklad mezi ovocem: banány jsou nejen lahodné, ale především nabité zdravím

Prvními příznaky této choroby jsou malé hnědé skvrny na listech, které se časem zvětšují, až nakonec dochází k hromadnému padání listů. V extrémních případech to může vést k napadení ovoce. Riziko této choroby se snižuje, pokud jsou spadané listy sbírány na konci léta a podzimu. Dbejte na to, aby keře nebyly příliš husté. Nepoužívejte dusíkatá hnojiva.

Zdroj obrázku: Freepik

Žloutnutí listů rybízu

Tento příznak se objevuje při různých onemocněních, nejčastěji však postihuje červenou odrůdu. Na listech se začne objevovat mozaika žlutých skvrn. Další fází je změna vzhledu a deformace listů, začnou nabývat tvar připomínající čajovou lžičku. Stojí za to vědět, že tato nemoc se často objevuje na zahradách, sadech a na pozemcích, kde se pěstují i ​​maliny.

Mohlo by vás zajímat:  Šípky dokonale posílí zdraví, ale někteří je plení jen kvůli výdělku. Na mnohé zájemce proto nezbývá

Plíseň šedá dokáže být skutečnou noční můrou pro zahrádkáře. Nemoc často postihuje rajčata a jahody, ale nevyhýbá se ani rybízovým keřům. Projevuje se šedým, moučným květem, který je nejprve viditelný na listech. Plíseň šedá může v průběhu času infikovat všechny vzdušné části keřů, květy, výhonky a plody. Pokud nereagujete včas, všimnete si četného zabarvení. Listy začnou žloutnout, hnědnout a vadnout, vrcholy výhonků uhynou a plody shnijí.

Zdroj: https://www.nexles.com/articles/blackcurrant-ribes-treatments-common-diseases-pests-shrub/
Přidat na Seznam.cz