Harvesting Delicious Organic Strawberries Fruit

Plíseň šedá dokáže zničit celou úrodu jahod. Nejlepším řešením je včasná prevence

Plíseň šedá je nepřítelem mnoha zahradníků a farmářů, protože způsobuje velké škody na úrodě. Dokáže útočit na plodiny a zcela je zničit. Proto je velmi důležitá prevence a správná péče, zejména pak o jahody. Jak předejít plísni šedé na oblíbeném ovoci?

Nebezpečná plíseň?

Plíseň šedá je časté houbové onemocnění, které může zasáhnout mimo jiné i jahody. Způsobuje ji houba Botrytis cinerea. Tento patogen má negativní vliv na květy a ovoce. Problém plísně šedé se netýká pouze jahod pěstovaných v záhonech, může také napadnout rostliny ve sklenících nebo fóliovnících.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní rostliny potřebují dostatek vláhy také na podzim

Jak chránit jahody před napadením?

Existuje mnoho přirozených způsobů, jak chránit rostliny jahod před infekcí. Než sáhnete po radikálnějších řešeních, vyzkoušejte ta ekologická a levnější. Samozřejmě v extrémních případech, kdy nelze plodiny přírodními metodami zachránit, musíte sáhnout i po chemických prostředcích.

Mulčování

Jeho účelem je omezit kontakt ovoce s vlhkou půdou, což snižuje riziko plísně. Mulč navíc chrání jahody před vysycháním a vznikem plevele. Nejlepší je mulčovat pšeničnou nebo žitnou slámou.

Zdroj obrázku: Freepik

Přiměřená vzdálenost mezi sazenicemi

Dalším důležitým prvkem je udržení správné vzdálenosti mezi sazenicemi. Jsou-li umístěny příliš blízko u sebe, hrozí, že se nakazí ze sousedních rostlin. Nejlepší vzdálenost je 25–‍30 centimetrů, což také umožní jahodám po vydatném dešti rychleji uschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinková spirála dodá zahradě zcela nový rozměr. Netradiční prvek postavíme pouze z přírodních materiálů

Zeleninoví pomocníci

Pokud k jahodám zasadíte cibuli nebo česnek, vaše plodiny se snadněji ubrání plísni. Tato zelenina emituje těkavé látky, tzv. fytoncidy, které jsou fungicidní a zabraňují rozvoji chorob.

Vhodné zavlažování

Velký význam má i správná zálivka jahod. Je důležité vyhnout se přímému smáčení listů a květů rostliny, protože se pak stávají náchylnější k napadení plísní šedou. Keře zaléváme nejlépe hned u kořene a listy jen jemně pokropíme vodou.

Zdroj: https://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/help-for-the-home-gardener/advice-tips-resources/pests-and-problems/diseases/fruit-spots/gray-mold-of-strawberry.aspx
Přidat na Seznam.cz