Harvesting Delicious Organic Strawberries Fruit

Plíseň šedá dokáže zničit celou úrodu jahod. Nejlepším řešením je včasná prevence

Plíseň šedá je nepřítelem mnoha zahradníků a farmářů, protože způsobuje velké škody na úrodě. Dokáže útočit na plodiny a zcela je zničit. Proto je velmi důležitá prevence a správná péče, zejména pak o jahody. Jak předejít plísni šedé na oblíbeném ovoci?

Nebezpečná plíseň?

Plíseň šedá je časté houbové onemocnění, které může zasáhnout mimo jiné i jahody. Způsobuje ji houba Botrytis cinerea. Tento patogen má negativní vliv na květy a ovoce. Problém plísně šedé se netýká pouze jahod pěstovaných v záhonech, může také napadnout rostliny ve sklenících nebo fóliovnících.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchá pivní past přitáhne komáry a sníží jejich množství na zahradě nebo terase

Jak chránit jahody před napadením?

Existuje mnoho přirozených způsobů, jak chránit rostliny jahod před infekcí. Než sáhnete po radikálnějších řešeních, vyzkoušejte ta ekologická a levnější. Samozřejmě v extrémních případech, kdy nelze plodiny přírodními metodami zachránit, musíte sáhnout i po chemických prostředcích.

Mulčování

Jeho účelem je omezit kontakt ovoce s vlhkou půdou, což snižuje riziko plísně. Mulč navíc chrání jahody před vysycháním a vznikem plevele. Nejlepší je mulčovat pšeničnou nebo žitnou slámou.

Zdroj obrázku: Freepik

Přiměřená vzdálenost mezi sazenicemi

Dalším důležitým prvkem je udržení správné vzdálenosti mezi sazenicemi. Jsou-li umístěny příliš blízko u sebe, hrozí, že se nakazí ze sousedních rostlin. Nejlepší vzdálenost je 25–‍30 centimetrů, což také umožní jahodám po vydatném dešti rychleji uschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhněte se při zavařování typickým chybám. Po otevření budou vždy příjemně křupavé a lahodné

Zeleninoví pomocníci

Pokud k jahodám zasadíte cibuli nebo česnek, vaše plodiny se snadněji ubrání plísni. Tato zelenina emituje těkavé látky, tzv. fytoncidy, které jsou fungicidní a zabraňují rozvoji chorob.

Vhodné zavlažování

Velký význam má i správná zálivka jahod. Je důležité vyhnout se přímému smáčení listů a květů rostliny, protože se pak stávají náchylnější k napadení plísní šedou. Keře zaléváme nejlépe hned u kořene a listy jen jemně pokropíme vodou.

Zdroj: https://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/help-for-the-home-gardener/advice-tips-resources/pests-and-problems/diseases/fruit-spots/gray-mold-of-strawberry.aspx
Přidat na Seznam.cz