Roses Planted Garden

Růže potřebují speciální podmínky pro svůj růst a dostatečnou péči

Růže jsou oblíbené rostliny, které se objevují v různých odrůdách a barvách. Co ale dělat, když nechtějí bohatě kvést? Podívejte se, co se růžím nelíbí, co se týče zálivky, hnojení a pravidelného prořezávání. Vyvarováním se těchto chyb získáte na zahradě krásné květiny.

Co růže nemůže vystát?

Při péči o růže se vyhněte jejich umístění ve stínu, promáčené půdě, suchému vzduchu, náhlým změnám teploty a silným poryvům větru.

Pamatujte také, že růže nemají rády blízkost vysokých stromů, keřů nebo trvalek. Vysazujte je proto do společnosti nízkých rostlin, aby s nimi nemusely soupeřit o přísun slunečního záření, vodu a živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Po zahradním jezírku touží každý. Dejte mu ten pravý ráz správnými rostlinami
Zdroj obrázku: Freepik

Správná péče je na prvním místě

První častou chybou při péči o růže je zalévání jejich listů, zejména za slunečného počasí, které může listy popálit. Celkově byste měli růže zalévat pouze zespodu, abyste se vyhnuli plísňovým chorobám. Vhodné je také tyto květiny zalévat ráno nebo večer.

Dále se často chybuje při hnojení. Jednou z hlavních chyb je přemíra hnojiv, která může rostlinu negativně ovlivnit, takže je důležité brát v úvahu druh růží, roční období a parametry půdy a hnojení přizpůsobit. Další chybou při hnojení růží je výběr špatného substrátu. Tyto rostliny nesnášejí zásaditou ani kyselou půdu. Pro růže musíte zvolit půdu s neutrálním pH kolem 6,5, při této hodnotě totiž pokvetou nejbohatěji. Špatná doba hnojení je další častou chybou. Příliš brzké hnojení připadá na březen, zatímco v září nebo říjnu je na tuto činnost již pozdě. Poslední taková ošetření by měla být provedena nejpozději v červenci.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je zatím daleko, ovšem některé květiny zasazené na jaře pokvetou až do října

Pozor si musíte dávat také při prořezávání. Hlavní chybou je obvykle nesprávný čas prořezávání. Tyto rostliny by se měly stříhat na jaře, nikdy ne na podzim. Odkvetlé květy samozřejmě můžete odstranit, což má pozitivní vliv na růst nových.

Další chybou při řezu růží je nedostatečná hygiena a nesprávné nástroje. Co to znamená? Je potřeba používat dostatečně ostré řezací nástroje, jelikož tupý nástroj může růže poškodit. Tyto nástroje je také třeba při používání mezi různými rostlinami dezinfikovat, aby nedocházelo k přenášení chorob mezi nimi.

Zdroj: https://gardens.si.edu/learn/blog/tips-for-growing-healthy-roses/
Přidat na Seznam.cz