Cherry Tomato Cultivation Vegetable Garden Close View

Tipy, díky kterým bude úroda rajčat opravdu bohatá

Češi rajčata milují. Tento fakt dokládají statistiky ohledně nákupů této zeleniny v obchodech, ale také letmý pohled na zahrádky a balkony, kde se každoročně objevují sazeničky, které se v létě ohýbají pod množstvím červených plodů. Rajčata patří bezesporu mezi nejoblíbenější druhy zeleniny, ale jak se vyhnout při jejich pěstování nejčastějších potíží? Dočkat se bohaté sklizně vyžaduje poměrně dost úsilí. Jaké problémy mohou nastat?

Omezená nebo špatná klíčivost semen

V tuzemských podmínkách se sazenice předpěstovávají ze semínek ve fóliovnících nebo v kelímcích na parapetu při teplotách okolo 20 stupňů Celsia, kdy k vyrašení klíčků dochází asi po dvou týdnech od výsadby. V případě, že rostlinky neklíčí, jsou problémem stará nebo špatně skladovaná semena.

Mohlo by vás zajímat:  Správně skladovaná zelenina vydrží déle čerstvá

Málo světla a nedostatek živin

Po vyklíčení rostlinek ještě není vyhráno, sazenice se potřebují dobře vyvíjet, proto potřebují sluneční záření alespoň po dobu šesti až osmi hodin denně. Rostlinám mohou uškodit rovněž nízké teploty. Nesnesou méně než 20 stupňů Celsia, ale roli hraje též zálivka. Problémem je málo i příliš vody. Samozřejmě se musí pravidelně doplňovat živiny a hnojit.

Zdroj obrázku: Freepik

Kyselost půdy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH

Důležité je sledovat kyselost substrátu, ideální je rozmezí mezi 5,5 až 6,5 pH, přičemž se mohou při výsadbě rostlin používat hnojiva typu dusičnanu amonného, síranu draselného nebo dusičnanu vápenatého. Nedoporučuje se ale zahnojovat přípravky s dusíkem, protože rostliny jsou pak příliš zelené na úkor růstu květů.

Mohlo by vás zajímat:  Okurky v záhoně potřebují pravidelné hnojení

Dozrávání rajčat v domácím prostředí

Když se objeví první plody, ještě stále není vyhráno. Po velkých deštích nebo při změnách teplot mohou plody na povrchu popraskat nebo je může napadnout plíseň. Důležité je odstraňovat z rostlin spodní listy, které jsou v úrovni země, aby se nemohly plísně šířit. Současně se mohou nechat rajčata dozrát doma v misce na lince při běžném denním světle.

Zdroj: https://www.homedepot.com/c/ai/tips-for-growing-tomatoes/9ba683603be9fa5395fab90298ab339
Přidat na Seznam.cz