Old Paving Slabs Grass Makes Its Way Through Cobblestone Background

Krásnou zahradní dlažbu dokonale zkazí prorůstající mech. Nebojte se na něj vytasit tajnou zbraň

Zámková dlažba nebo dlažební kostky jsou pýchou majitelů domů, kteří tímto způsobem kultivují nádvoří a příjezdovou cestu nebo prostor před garáží. Právě položené kostky vypadají krásně, ale po čase mohou zlehka zezelenat. Nakonec netrvá dlouho a povrch pokryje nevzhledný zelenočerný mech. Co v takové chvíli dělat? Takto si jistě krásný prostor nikdo nepředstavuje, navíc mechanické odstraňování často ke kýženému výsledku nevede. Jak se tedy otravného mechu snadno a rychle zbavit?

Mech kazí vzhled

Co si budeme namlouvat, dlažební kostky nebo zámková dlažba patří mezi nejoblíbenější možnosti, kterými se zpevňuje povrch v okolí domu. Jedná se o elegantní řešení, které odolává extrémním povětrnostním podmínkám, nadto vydrží i velké zatížení nebo různé druhy mechanického poničení. Krásný vzhled nemusí vytrvat dlouho, estetickou stránku totiž narušuje mech, který může být současně bezpečnostním rizikem pro chodce, protože při vyšší vlhkosti klouže a hrozí riziko pádu.

Mohlo by vás zajímat:  Proti komárům a dalšímu otravnému hmyzu zaručeně pomůže rostlinka, které se lidé běžně zbavují
Zdroj obrázku: Freepik

Na mech a býlí neplatí rýč ani hrabičky

Mech miluje vlhkost a stín, takže jsou ohrožené zastíněné prostory, přičemž vyrůstá zejména ze spár a následně se rozšiřuje na celý povrch. Ruku v ruce s mechem jdou i další plevelné rostliny, jejichž semena se dostávají větrem do spár, odkud je lze jen těžko mechanicky odstranit, objevují se totiž opětovně po dalším dešti. Očistit veškeré kostky mechanicky je nadto velmi fyzicky náročné, protože mech a býlí bývají velmi odolné. Vhodnější je proto sáhnout po dalších metodách.

Mohlo by vás zajímat:  Mražení uchová potraviny i hotové jídlo stále chutné. Je ale potřeba dodržet základní pravidla

Jak odstranit mech z dlažebních kostek

Sáhnout po chemii? Často lidé už bezradností neví, jak docílit krásného vzhledu, proto volí agresivní chemické prostředky. Ani tudy cesta nevede, mnohem efektivnější je použít ekologický prostředek, který se vyskytuje v každé kuchyni. Řeč je o kvasném lihovém octu, který se nalije do spár a na povrch kostek. Nechá se alespoň dvě hodiny působit, poté se pomocí tlakového čističe dokonale povrch očistí.

Zdroj: https://thepaversavers.com/how-do-i-get-rid-of-moss-on-my-pavers/
Přidat na Seznam.cz