White Birch Trees With Yellow Leaves Blue Sky Bottom Up View Autumn Nature Sunny Fall Weather

Síla čisté přírody připraví organismus na všechny výzvy. Březová voda je zázrak dostupný každému

Březové míze se přezdívá nápoj bohů a získává se ze stromů břízy bělokoré. Používá se pro své prospěšné vlastnosti na mnoho neduhů, posiluje obranyschopnost organismu a je lékem na anémii. Tím však výčet pozitivních účinků rozhodně nekončí, což už věděli odpradávna staří Slované, kteří navrtáváním stromů tento zázračný nektar získávali. S čím si poradí a proč ji užívat pravidelně? Pro koho naopak tento druh přírodního léčiva vůbec není vhodný?

Březová míza nebo voda

Prodává se pod názvy březová míza nebo březová voda, vždy jde o šťávu, která se extrahuje z hloubky asi 5 až 6 centimetrů z dužniny stromu. Míza se odebírá ze stromů na jaře, maximálně do května, přičemž z jednoho kmene se získá asi jeden litr tekutiny. V potravinářském průmyslu se používá březová míza na výrobu xylitolu, což je zdravá alternativa k cukru, protože slazení tímto přípravkem je nízkokalorické, nadto nedochází k poškození zubní skloviny. Březová šťáva se může užívat vnitřně nebo zevně na pokožku a vlasy. Jedná se o významný prostředek lidového léčitelství. V čem vyniká?

Mohlo by vás zajímat:  Vědci sestavili nejzdravější jídelníček, který sníží riziko předčasného úmrtí. Jednoduchá pravidla může dodržet každý
Zdroj obrázku: Freepik

Zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů

Jedna sklenka denně (cca 150 ml) osvěžujícího nápoje doplní celou řadu potřebných vitamínů, jako jsou C nebo skupiny B, dále minerály, mimo jiné hořčík, vápník, draslík, zinek, železo, fosfor nebo měď. Kromě toho je březová míza zdrojem tříslovin, biologicky aktivních složek, aminokyselin a kyseliny salicylové, antioxidantů, které významně posilují zdraví a vylučují toxiny z těla. Z těchto důvodů se doporučuje užívání pacientům s potížemi s močovým ústrojím, oslabenou imunitou, žaludečními nebo jaterními onemocněními a lidem s anémií.

Mohlo by vás zajímat:  Není rýže jako rýže. Každý druh má co nabídnout, vybírejte podle své chuti

Proti zánětům i pro detoxikaci organismu

Jaké jsou další důvody pro pravidelné pití březové mízy? Má očišťující účinky a uleví trávicímu ústrojí, kromě toho se pyšní antioxidačními, antibakteriálními, antivirovými a antimykotickými vlastnostmi. Působí proti zánětům v těle a proti ateroskleróze, je prostředkem proti onemocnění srdce a harmonizuje hladinu cholesterolu v krvi. Má blahodárný vliv na psychiku, pomáhá snížit stresovou zátěž. Může se používat též zevně na pleť pro vyhlazení vrásek nebo pro sjednocení barvy pokožky, navíc jako tonikum posiluje vlasy a dodává jim na objemu. Březová míza se nedoporučuje alergikům na pyly, při potížích s neprůchodností močové trubice nebo lidem s onemocněním ledvin.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap
Přidat na Seznam.cz