Síla čisté přírody připraví organismus na všechny výzvy. Březová voda je zázrak dostupný každému

Březové míze se přezdívá nápoj bohů a získává se ze stromů břízy bělokoré. Používá se pro své prospěšné vlastnosti na mnoho neduhů, posiluje obranyschopnost organismu a je lékem na anémii. Tím však výčet pozitivních účinků rozhodně nekončí, což už věděli odpradávna staří Slované, kteří navrtáváním stromů tento zázračný nektar získávali. S čím si poradí a proč ji užívat pravidelně? Pro koho naopak tento druh přírodního léčiva vůbec není vhodný?

Březová míza nebo voda

Prodává se pod názvy březová míza nebo březová voda, vždy jde o šťávu, která se extrahuje z hloubky asi 5 až 6 centimetrů z dužniny stromu. Míza se odebírá ze stromů na jaře, maximálně do května, přičemž z jednoho kmene se získá asi jeden litr tekutiny. V potravinářském průmyslu se používá březová míza na výrobu xylitolu, což je zdravá alternativa k cukru, protože slazení tímto přípravkem je nízkokalorické, nadto nedochází k poškození zubní skloviny. Březová šťáva se může užívat vnitřně nebo zevně na pokožku a vlasy. Jedná se o významný prostředek lidového léčitelství. V čem vyniká?

Mohlo by vás zajímat:  Hroby našich blízkých mohou zdobit pěkné rostliny po celý rok, budou tak trvalou vzpomínkou
Zdroj obrázku: Freepik

Zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů

Jedna sklenka denně (cca 150 ml) osvěžujícího nápoje doplní celou řadu potřebných vitamínů, jako jsou C nebo skupiny B, dále minerály, mimo jiné hořčík, vápník, draslík, zinek, železo, fosfor nebo měď. Kromě toho je březová míza zdrojem tříslovin, biologicky aktivních složek, aminokyselin a kyseliny salicylové, antioxidantů, které významně posilují zdraví a vylučují toxiny z těla. Z těchto důvodů se doporučuje užívání pacientům s potížemi s močovým ústrojím, oslabenou imunitou, žaludečními nebo jaterními onemocněními a lidem s anémií.

Proti zánětům i pro detoxikaci organismu

Jaké jsou další důvody pro pravidelné pití březové mízy? Má očišťující účinky a uleví trávicímu ústrojí, kromě toho se pyšní antioxidačními, antibakteriálními, antivirovými a antimykotickými vlastnostmi. Působí proti zánětům v těle a proti ateroskleróze, je prostředkem proti onemocnění srdce a harmonizuje hladinu cholesterolu v krvi. Má blahodárný vliv na psychiku, pomáhá snížit stresovou zátěž. Může se používat též zevně na pleť pro vyhlazení vrásek nebo pro sjednocení barvy pokožky, navíc jako tonikum posiluje vlasy a dodává jim na objemu. Březová míza se nedoporučuje alergikům na pyly, při potížích s neprůchodností močové trubice nebo lidem s onemocněním ledvin.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap
Přidat na Seznam.cz