Raindrops That Stay Top Green Grass Leaves Evening

Trávník potřebuje péči už nyní. Vápnění předejde plevelu i nenáviděnému mechu

Sníh má ještě hlavní slovo, ale pomalu je nutné myslet na jaro. A na plevel, který patří mezi první rostliny, které se objeví na pozemku, protože je nadmíru vytrvalý a odolný. Plevelné rostliny a mech patří mezi úhlavní nepřátele zahrádkářů, kteří s nimi bojují zejména při prorůstání trávníkem. A zatímco jedni lyžují, zahrádkáři se musí připravit na další trávníkovou sezónu a začít s vápněním, které zabraňuje jejich rozvoji. Jakým způsobem se tato činnost v průběhu zimy provádí?

Na vině je špatné pH

Mech miluje kyselé prostředí, což je problém zeminy, která se nachází pod travními rostlinami. Pro likvidaci mechu a různých druhů plevele, které prorůstají trávníkem, je třeba upravit pH tak, aby se jim zabránilo v rozvoji. Během sezóny je pak důležité sklízet zbytky trávy a biologického materiálu, protože tímto způsobem se může mech ještě víc rozšiřovat. Cestou pro likvidaci nežádoucích rostlin je vápnění, navíc se podpoří růst zaseté trávy. Čas na první vápnění je právě teď.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní úklid zahrady má svá pravidla. Správně odstranit listí je základ
Zdroj obrázku: Freepik

Proč se půda vápní

Jaký smysl má vápnění trávníku a půdy? Zejména se tímto způsobem zvyšuje pH u kyselých půd, které vyhovují plevelným rostlinám a mechu. U ostatních ploch mimo trávníky se vápnění nedoporučuje, protože by mohlo dojít k nežádoucím účinkům při sadbě ostatních rostlin, zeleniny nebo ovoce. Ideální pH pro trávníky je v rozmezí 6 až 7, při menším pH se trávě nedaří a začne prorůstat nechtěným býlím.

Jak provádět vápnění trávníku

K vápnění se přistupuje po pečlivém změření pH pomocí testovacích proužků, kdy se smíchá hrst zeminy s destilovanou vodou a provede se test, případně lze použít elektronický pH metr. Při hodnotách nižších než 5,5 je třeba vápnit, přičemž se používá vápenaté nebo uhličitanové hnojivo. Je možné použít dolomit nebo hnojivo z křídy. Nedoporučuje se použití páleného nebo hašeného stavebního vápna, které může trávník poškodit. Po aplikaci se nechá pár minut působit a poté se zalije vodou.

Zdroj: https://www.pennington.com/all-products/fertilizer/resources/does-your-lawn-need-lime
Přidat na Seznam.cz