Pink Hyacinth Flower Pot

Roztoči doma ohrožují i pokojové rostliny. Rozpoznejte je včas a jednejte

Jestli vidíte na svých rostlinkách roztoče, je nutné se okamžitě pustit do boje s nimi, protože může být velmi dlouhý a náročný. Nejčastěji je poznáte podle žlutých listů, které mohou i opadat. Pomocí domácích triků a tipů ale na roztoče vyzrajete a na vaši rostlinu už se neodváží.

Všechny přísady na zničení roztočů můžete najít doma

Pavoučí roztoč je jedním z těch, kteří rostlinu napadnou rychle. Najdete je na stoncích, listech i květech. Rostlinu si označí svými drobnými pavučinami. Poznáte je podle toho, že listy květiny jsou žluté. Pavouci milují suchý vzduch a vysokou teplotu, je tam vyšší riziko, že na rostliny zaútočí. Zničit ho můžete pomocí jednoduché metody. Použít na něj můžete mycí prostředek. Samotné rostliny můžete potřít rostlinným olejem, protože tím omezíte vzduch, a tím i množení roztočů.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot zahradu zútulní a schová ji před zvědavými sousedy. Možnosti jsou široké, stačí si vybrat

Pavoučího roztoče můžete zničit také pomocí šedého mýdla a denaturovaného alkoholu. Stačí si připravit litr vody, 20 g mýdla a 10 ml denaturovaného alkoholu. Přísady smíchejte dohromady a nastříkejte na nemocné rostliny. Nakonec celou rostlinu zabalte do průhledné folie a za několik dní by škůdci měli zmizet.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete použít tolik oblíbený česnek nebo cibuli

Roztoči nemají rádi vůni hřebíčků ani cibule. Proto dejte kolem rostliny cibulové slupky, které roztoče odradí. Zabráníte tím také jejich množení. Pomoci může také česnekový extrakt, kdy nasekáte česnekové stroužky, zalijete je studenou vodou a odložíte na půlden. Poté směs zřeďte v poměru 1 : 1 s vodou a pomocí rozprašovače nastříkejte na rostlinu. Tuto léčbu je nutné opakovat po třech týdnech.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná levandule plná omamné vůně je pýchou každého zahradníka. Na jaře ovšem potřebuje speciální péči

Cibulové slupky stačí také naložit do vody, ale musíte je nechat odležet alespoň tři dny. Hotový přípravek nastříkejte na rostlinu, která je škůdci napadena. Extrakty můžete také střídat – jednou použít cibulový a podruhé česnekový. Rostliny tak budou mít dlouhodobou ochranu nejen před pavoučími škůdci.

Zdroj: https://extension.entm.purdue.edu/publications/E-42/E-42.html
Přidat na Seznam.cz