Primrose 3984642 1920

Rozmanitá prvosenka není jen ozdobou domácnosti, mnoho lidí netuší o jejích léčivých vlastnostech

Prvosenky neboli petrklíče patří v zimním a jarním období mezi nejčastěji nakupované květiny. Obzvláště v zimním období, kdy je kolem nás přehršel bílé barvy, jsou jasné a syté barvy petrklíčů skvělým rozveselením. Zahrádkářské velkoobchody prodávají květiny v obyčejných plastových květináčích. Aby byly tyto květiny ještě krásnější ozdobou domácnosti, usaďte je do okrasných květináčů a popusťte uzdu fantazii. 

Jedna barva či celá škála?

Již při nákupu si rozmyslete, jakou barvu petrklíčů chcete zvolit. Dle odrůd je na výběr od bílé, žluté, oranžové, růžové, červené až po fialovou. Rozhodnete-li se pouze pro jednu barvu, vybírejte různé velikosti, lépe tak vyberete speciální místo pro každou z nich. Pokud se na syté barvy prvosenek nemůžete vynadívat, pořiďte všechny barvy. Prvosenky vypadají skvěle i v případě, že ze všech dostupných barev vytvoříte jednu kompozici. 

Mohlo by vás zajímat:  Vděčný zelenec rozzáří interiér i zahradu a jeho superschopnost oceníte především v ložnici
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kam prvosenku zasadit, aby byla ozdobou domácnosti?

Jasnou volbou jsou okrasné květináče, které zakoupíte v každém květinářství. Přizpůsobte jejich barvu interiéru domu či barvám jednotlivých květů. O něco veseleji působí kontrastní kombinace, ve kterých použijete rozdílnou barvu květináče a květu. Obzvláště pro jarní měsíce jsou tyto kombinace jako stvořené, vdechnou domovu novou energii. V případě, že Vás květináče nudí či jste se rozhodli zakoupit několik barev, ze kterých chcete vytvořit jednu výraznou květinovou ozdobu domova, připravte si proutěnou nádobu či koš. Vnitřek proutěné nádoby pokryjte fólií, která zabrání úniku vody. Naskládejte petrklíče do požadované podoby a vyplňte prostor mezi jednotlivými květináči. V takovém případě se hodí mech, kamení či jakýkoliv přírodní materiál.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty nevyžadují příliš pozornosti, přesto mnozí dělají při jejich pěstování zásadní chyby
Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

V zimních měsících pomůže prvosenka v podobě čaje

Prvosenka jarní má mimo jiné léčivé účinky. Pomáhá při vykašlávání, rozpouští hleny a pomáhá při léčbě horních cest dýchacích. Připravte si čaj z kořenu prvosenky, který umístíte do hrnce a zalijete pětinásobným množstvím vody (např.na 20g použijte 100ml). Přiveďte vodu k varu, snižte teplotu a 20minut inhalujte výpary. Následně čaj slijte a vypijte. 

Přidat na Seznam.cz