Slug 1569009 1920[1]

Rostliny na zahradě mohou být skvělými spojenci v boji proti všemožným škůdcům

Se zahradními škůdci každý bojuje po svém. Někdo sáhne rovnou po chemii. Různé chemikálie poškozují životní prostředí, vsakují se do spodních vod a narušují živočišnou i rostlinnou biodiverzitu. Než použijete chemikálie na zahradě, zamyslete se nad tím, jestli nenajdete účinný přírodní prostředek.

Vyzkoušejte zasadit do záhonů osvědčené druhy rostlin

Existuje mnoho druhů rostlin, které obsahují například vonné silice nebo jsou extrémně barevné. Řada z nich dokáže odpudit různé menší i větší zahradní škůdce. Těchto vlastností využívají například i zemědělci, kteří hospodaří k přírodě šetrným způsobem. O které rostliny se jedná? 

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat kedlubny?

  • Levandule je právě jedním z druhů, který je plný vonných silic. Přítomnost levandule v záhoně zažene krtky a odpudí mšice či mravence. A nejen to. Levandule mimo jiné odpuzuje pro člověka nepříjemné druhy, jako jsou klíšťata a komáři. Tip: Levandulí je několik druhů. Nejvíce aromatický je druh levandule užívaný v kosmetice.
  • Měsíček lékařský je jednoletá bylina s jasně žlutými květy. V zahradě velmi dobře láká hmyz, který se živí mšicemi.
  • Máta peprná je velmi odolnou rostlinou, která snese i vyšší vlhko. Éterické oleje, které v sobě máta obsahuje, mají intenzivní a pro mátu charakteristickou vůni. Mátu nemají rádi krtci, ale nevoní ani mšicím. Výluhem z máty zapudíte i dřepčíky.
  • Šalvěj lékařskou si můžete vysadit k zelí nebo mrkvi, její éterické oleje odpuzují slimáky a hlemýždě, a naopak lákají medonosný hmyz.
Mohlo by vás zajímat:  Kunu odpudí zvukové plašiče, dobře fungují také speciální pasti

Afrikán – spolehlivý ochránce

Vyzkoušet ale můžete i jiné druhy bylin a květin. Středomořský tymián vyžaduje sice hodně slunce, ale jeho antiseptické a antimykotické účinky ochrání vaše maliníky před houbovou nákazou. Tymián také odpuzuje mravence. Výborným pomocníkem v zahradě je určitě dále bezový keř, který dříve babičky měly na zahradě zcela běžně. Pokud ho budete mít v blízkosti ovocných stromů, plody jabloní a švestek hmyzím škůdcům odolají.

Zdroj obrázku: Pixabay

Osvědčeným rostlinným ochráncem je také aksamitník neboli afrikán. Jeho vůně opravdu není příjemná. Listy obsahují sirné deriváty, kterými afrikán spolehlivě zaplaší řadu škůdců, především mšice, molice i háďátka. Nejvíce silic obsahuje aksamitník menší. Jeho výrazné květy naopak lákají včely a čmeláky. Aksamitníkem ochráníte jahody, mrkev a cibuloviny před háďátky.

Přidat na Seznam.cz