Industry 611668 1920

Rostliny jako zelené štíty aneb Jak nám jednotlivé druhy pomáhají se smogem

Ekologie je v dnešní době velmi populární téma. Firmy přechází na balení svých výrobků do recyklovaných obalů a vzniká stále více organizací bojujících proti znečišťování přírody. Nejvíce jí ale škodíme smogem. Jak tomu ale učinit přítrž, aniž bychom jí uškodili ještě víc?

Co je to vlastně smog?

Jedná se o takový mrak, který v sobě nese všechny ty škodlivé látky, jež vzniknou v továrnách. Vyskytuje se zejména ve velkých městech, kde dochází k největší kontaminaci. Je také velmi nebezpečný, zejména pro seniory a těhotné ženy. V případě otravy smogem může být narozené dítě autistické nebo se nemusí vůbec narodit.

Mohlo by vás zajímat:  Podle pověry přinesou některé rostliny člověku smůlu nebo neštěstí

Jak ho můžeme zneškodnit pomocí rostlin?

Existují už i odrůdy stromů a květin, které efektivně čistí vzduch od znečištění. Nejvíce to je potřeba ve velkoměstech, kde dochází k tzv. emisím. Emise vznikají zejména v zimě, když se topí, protože se spaluje nekvalitní uhlí a kolikrát i plasty. Je to velmi nebezpečné pro tamní obyvatele a je nutno proti tomu bojovat. V Německu se místní dálnice rozhodly chránit čtyřnásobným množstvím stromů, aby kompenzovali škodlivé látky vzniklé výfuky aut. Rostliny uzpůsobené k čištění vzduchu mají speciálně vyvinuté obranné mechanismy, pomocí kterých zachytávají nečistoty.

Mohlo by vás zajímat:  Třídění kovů má v ČR dlouholetou tradici
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Které druhy jsou k tomu nejlepší?

Je důležité vybrat ty správné druhy, protože ne všechny jsou schopné kontaminaci zničit. Je důležité zvýšit jejich výskyt zejména ve městech, protože v současné době se kvůli pozemkům flóra spíše ničí.

  • stromy, které zachycují tuhé částice – jasan pensylvánský, jeřáb švédský, lípa malolistá
  • rostliny proti smogu – líska turecká, jasan obecný, osika, holandská lípa
  • jehličnany, které dobře snášejí městské podmínky – borovice kleč, smrk omorika, kalifornská jedle
  • anti-smogové rostliny doma – břečťan obecný, aloe vera, chryzantéma velkokvětá
Mohlo by vás zajímat:  Opomíjená ořechová tinktura je pro lidské zdraví lepší než jakákoliv chemie

Je důležité vybírat moudře a bojovat proti stále narůstajícímu znečištění. Naše planeta se kvůli nám řítí k zániku, proto se musí něco změnit. A změna vždy začíná nejdříve u nás.

Přidat na Seznam.cz