Close Up Female Hands Holding Coffee Cup

Káva na lačno podle odborníků nevadí, záleží na každém člověku

Možná patříte ke skupině lidí, kteří milují horký černý nápoj natolik, že po něm sáhnou, jakmile ráno otevřou oči. Možná čelíte kritice od svého okolí, že to není zrovna zdravý zvyk a může vás potkat spousta žaludečních potíží. Co na to říkají odborníci?

Zvýšení kortizolu se neprokázalo

Opravdu může pití kávy na lačný žaludek způsobit trávicí problémy, nevolnosti nebo reflux? Tuto otázku prozkoumali odborníci pracující pro webovou stránku Healthline. Vytkli si za cíl ověřit, zda takové informace jsou opravdu vědecky podložené. Pracovali také s tvrzením, že popíjení kávy na lačno zvyšuje hladinu kortizolu, tedy stresového hormonu vylučovaného nadledvinami. Kortizol má v organismu na starosti celou řadu procesů včetně například regulace krevního tlaku nebo metabolismu.

Mohlo by vás zajímat:  Národní zemědělské muzeum má novou pobočku v Ostravě

Když jeho hodnoty zůstávají trvale vysoké, může to vést k řadě zdravotních potíží, jako je vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, obezita, cukrovka 2. typu. Nejvyšších hladin tohoto hormonu přitom dosahujeme právě po probuzení, kdy nám kortizol pomáhá nastartovat nový den. Káva povzbuzuje jeho produkci. Nicméně podle výzkumu se u pravidelných pijáků kávy ranní šálek na lačno do tvorby kortizolu nijak výrazně nepromítá, některé studie dokonce neukazují žádné zvýšení.

Zdroj obrázku: Freepik

Záleží na vaší volbě

Důležité je to s kávou během dne nepřehánět. Doporučuje se maximálně 3–5 šálků za den. Taková porce kofeinu by nijak neměla ohrozit vaše zdraví. Podstatným faktorem rovněž je, jak se vy sami cítíte po vypití kávy před snídaní. Někoho může pálit žáha nebo na něj přijde nevolnost, jinému to vůbec nevadí a naopak ho oblíbený nápoj pořádně nakopne, aby dobře fungoval. Vypadá to tedy, že šálek horkého černého nápoje před snídaní nepředstavuje výrazné riziko z pohledu zvýšení produkce stresového hormonu a jde spíše o individuální pocit, co vám bude vyhovovat.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coffee-on-empty-stomach
Přidat na Seznam.cz