Chamomile Gerbera Flowers Glass Jug Desk Against White Brick Wall

Prodlužte život kytici ve váze. S několika triky vydrží květiny déle čerstvé

Řezané květiny jsou jedním nejoblíbenějších dárků, které se ženám kupují. Na jednu stranu je to velmi praktický dárek, protože není možné dávat ženě při každé příležitosti rostliny v květináči, ale na druhou stranu je nám vždycky líto, když rostlina zvadne. To je jev, kterému u řezaných květin není možné zabránit, ale pokud rostlině dopřejete dostatečné živiny a budete se o ni dobře starat, můžete její konec prodloužit klidně i o několik dní. Důležité je také myslet na to, že některé květiny mají velmi krátkou životnost, jiné vydrží dlouho samy o sobě. U růží je typické, že mohou již druhý den odejít. Pokud byste rádi obdarovali trvalejší květinou, hodně vydrží řezané karafiáty, orchideje, gerbery, toulitky či třeba amarylis a další. Jak můžete prodloužit životnost všech řezaných květin?

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle tři skvělé triky s octem by měl znát každý zahradník
Zdroj obrázku: Pixabay

Základní pravidla

Pokaždé, když dostanete řezanou květinu, ji okamžitě seřízněte a umístěte do vázy s vodou. Odstraňte všechny listy na stonku, které by jinak byly potopené ve vodě, docházelo by k uhnívání a kažení vody. Vodu nezapomeňte alespoň obden měnit za čerstvou. Vždy čepujte do vázy vodu pokojové teploty, chladná i horká sprcha by poškodila rostlinku, která by utrpěla šok. To, že je důležité odstranit listy, neznamená, že je potřeba odstraňovat i trny, ty na květině ponechte.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí používají kávové filtry, aniž tuší, jaký poklad ve skutečnosti mají doma
Zdroj obrázku: Freepik

Co můžete udělat navíc

Abyste řezaným květinám prodloužili život, můžete ve vodě rozpustit tabletu aspirinu, která má antibakteriální účinky. Stejně účinné bude také dřevěné uhlí. Pro lepší výživu se doporučuje do vázy nasypat jednu čajovou lžičku cukru. Kromě toho myslete také na to, že vedro a přímé slunce urychlují dokvétání květin, které pak odchází. Pokud chcete prodloužit jejich život, umístěte je do chladnější místnosti, při každé nové zálivce jim do vázy vhoďte něco navíc a nevystavujte je přímým slunečním paprskům. Tím vším květině dokážete prodloužit život až o několik dní.

Zdroj: https://www.proflowers.com/blog/how-to-make-flowers-last-longer/
Přidat na Seznam.cz