Sprouted Planted Sprout

První zeleninovou úrodu lze sklidit už na jaře, toto jsou ty nejlepší druhy

Jaro je v plném proudu a vy se nemůžete dočkat, až vám na zahradě letos vyroste vaše vlastní zelenina? S jejím vysetím nebo výsadbou můžete začít již velmi brzy na jaře, jen je potřeba vědět, které druhy jsou k tomu vhodné.

Jarní cibulka

Jarní cibulka je typickou ranou zeleninou, která dodá lidskému tělu brzy na jaře potřebné minerální látky, vitaminy i stopové prvky. Má ráda slunnější, sušší místa. Chutná lehce pikantně, ale není nijak ostrá. Působí také jako přírodní antibiotikum.

Ředkvičky

Pokud jste příznivcem ředkviček, ale dáváte přednost těm, které mají jemnější, ne tolik ostrou chuť, pak pro vás bude ideální právě jejich raná odrůda, která je k výsevu vhodná velice brzo na jaře nebo již koncem zimy, pokud je mírná. Raná ředkvička je velice odolná, snese i teploty lehce pod nulou a její chuť je jemnější ve srovnání s odrůdami, jejichž plody lze sklízet v létě nebo na podzim.

Mohlo by vás zajímat:  Americké borůvky mají rády svůj klid, nedostatek péče ale jen tak nedopustí
Zdroj obrázku: Freepik

Zelený hrášek

Pokud máte rádi hrášek a chcete si vypěstovat svůj vlastní, i on patří k raným druhům, a z prvních plodů se tak můžete těšit už v květnu. Jen je potřeba pamatovat na to, že byste jej neměli vysít do stále vlhké země a měli byste ho pravidelně přihnojovat, kdy je potřeba mu dodávat zejména draslík a fosfor. Raný hrášek vás příjemně překvapí svou jemnou, sladkou chutí.

Česnek

Česnek je možno vysadit i na podzim, ale jarní odrůdy mají své výhody, k nimž patří skutečnost, že v tomto období se nevyskytuje jeho nejčastější škůdce, kterým je moucha houbomilka česneková. Pokud jde o nejvhodnější období pro výsadbu, můžete s ní začít ihned, když povolí mráz, ale kvůli větší stálosti počasí se doporučuje až začátek měsíce března.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstujeme hlívu ústřičnou na slámě

Hlávkový salát

Hlávkový salát patří obecně mezi velice oblíbené druhy zeleniny a jistě vás tedy potěší, že jeho raná odrůda je vhodným adeptem pro vaši jarní zahrádku. Je však potřeba ho chránit před nepřízní počasí, a to například vhodnou textilií nebo fólií. Jeho velkou výhodou je odolnost proti plísním, takže je velká pravděpodobnost sklizně zdravých hlav. Vhodným měsícem k zasetí bývá únor.

Zdroj: https://www.geico.com/living/home/food/12-fruits-and-veggies-to-plant-this-spring/
Přidat na Seznam.cz