Hrabe

První pomoc na zahradě. Ke zranění dojde snadno, vždy mějte po ruce lékárničku

Někdy se péče o milované rostliny neobejde bez říznutí, odření nebo jiného zranění. Víte ale, jak byste měli v takovém případě postupovat a na co myslet? Dnes se podíváme na základní kroky, které byste měli podstoupit, aby se vám do rány nedostala infekce a neměli jste kvůli malému zranění velké zdravotní problémy.

Dezinfekce

Tohle je pochopitelně základ! Nejprve si umyjte ruce mýdlem a vodou. Poté nastříkejte na poškozenou pokožku dezinfekční a volně prodejný prostředek s oktenidinem. Tyto produkty bojují s bakteriemi, a přitom nedráždí tkáně. Po zředění s převařenou čistou vodou můžete použít také peroxid vodíku. Použijte jednu čajovou lžičku na půl šálku vody. Nemáte-li žádné prostředky z lékárny, použijte heřmánkový nálev.

Mohlo by vás zajímat:  Okurky jsou vybíravá zelenina. Při pěstování společně s jinými druhy můžou nastat problémy
Zdroj obrázku: Freepik

Odstranění cizího tělesa

Pokud je problémem tříska a nevyčnívá nad kůži, nelze ji uchopit pinzetou nebo vytlačit špičkami prstů, spolehněte se na bramborový dresink. Nastrouhejte půlku slupky ze syrové brambory na jemném struhadle. Jestliže je tříska zaražená v prstu, odstřihněte stejný prst z latexové rukavice. Vyplňte ho bramborovou pastou a vložte dovnitř prst se třískou. Zafixujte obvazem a noste takto asi osm hodin. Tříska se z kůže sama uvolní.

Nezapomínejte na ochranu a péči

Pokud řez nebo oděrka více krvácela a je stále červená, aplikujte antibiotickou mast dvakrát denně. Některé z podobných mastí můžete zakoupit v lékárně i bez lékařského předpisu. Pokud zarudnutí nezmizí ani po 7 dnech, navštivte svého lékaře a vše s ním konzultujte. Je to mnohem bezpečnější než stále jen čekat a nakonec dostat infekci.

Mohlo by vás zajímat:  Na mšice jde vyzrát. Nepříjemné škůdce zlikviduje obávaný plevel a oblíbená přísada do kuchyně
Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomínejte ale především na prevenci. V případě práce na zahradě se jednoznačně jedná o kvalitní ochranné rukavice, které vás v první řadě ochrání před škrábanci, řeznými ranami i třískami. Ne vždy jsou pochopitelně zcela účinné, ale zabrání rozhodně většímu zranění, ke kterému by jinak mohlo velmi snadno dojít.

Zdroj: https://www.medstarhealth.org/medstar-blog/3-common-gardening-injuries-and-how-to-prevent-them/
Přidat na Seznam.cz