Wood 3075862 1920[1]

Pokácet strom na zahradě není nic snadného. Narazit můžeme na legislativu i ochranáře přírody

Fauna, ale hlavně flora k tuzemským zahradám prostě patří. Kromě klasiky, jako je trávník, okrasné květiny a keře, nebo různé plodiny, tu jsou samozřejmě také stromy. Pokud jsou menšího vzrůstu, nikomu nevadí, ani neobtěžují. Když ale vyrostou, může vzniknout potřeba jejich kácení. A v tu chvíli můžeme narazit na mnoho problémů. A ty se netýkají jenom technické proveditelnosti.

Jaké stromy se mohou kácet?

Jako první je nutné si uvědomit, že ne každý strom můžeme jenom tak kácet. Pokud jde například o stromy ovocné, ale například i o vrbu, jasan, topol nebo vrby, hraje zde roli obvod stromu. Ten hraniční je 80 centimetrů. Mezi další známé druhy potom patří třeba platan nebo kaštan, kde hovoříme o hodnotě 60 centimetrů. U těch zbývajících se vesměs hovoří o hraničním obvodu 50 centimetrů. Pokud tedy strom přesahuje tuto hodnotu, je třeba myslet na podání žádosti. Žádosti o kácení lze podávat s termíny kácení od října do konce února, kdy není období rozmnožování ptáků a jde o období vegetačního klidu. 

Mohlo by vás zajímat:  Kolísání hladiny glukózy je při cukrovce vždycky problém. Správný jídelníček předejde vážným komplikacím

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak na bezpečné kácení krok za krokem?

  1. Při práci je důležité nosit ochranné brýle, které chrání oči proti třískám. Současně není vhodný volný oděv, rozpuštěné dlouhé vlasy či přívěsky, se vším pryč! 
  2. Před spuštěním pily zkontrolujte napnutí řetězu, které závisí na typu Vaší pily.
  3. Řezání začněte až ve chvíli, kdy se řetěz pohybuje. 
  4. Nezvedejte pilu nad výšku ramen.
  5. Nedržte pilu pouze jednou rukou, je to nástroj určený pro obě ruce. Levou ruku umístěte na přední rukojeť a pravou držte zadní stranu.  
  6. Pilu spusťte, pokud je položena na zemi či ji svíráte stehny na zadní rukojeti. 
  7. Netlačte na pilu! Řetěz se dobře zařezává za použití vlastní hmotnosti pily. 
  8. Začněte spodními větvemi, které by překážely. 
  9. U opravdu velkých kmenů dbejte na opatrnost a jasně určete směr pádu. Podřezávejte v pravém úhlu ke směru kácení, a také co nejblíže k zemi. Podříznutí by mělo být hluboké do třetiny až poloviny kmene. 
  10. Dávejte pozor, aby se nezablokoval řetěz při čištění pouzder , případně řezání malých větví.

    Zdroj obrázku: Pixabay

Co s pařezy?

Po každém pokáceném stromu zbude pařez, který můžete zkrátit motorovou pilou, vykopat či použít přípravky na biodegradaci pařezů. V nejhorším případě lze použít dusičnan amonný, který urychlí proces.  Případně z nich udělejte přednost, například květináč, stolek či místo k posezení. 

Přidat na Seznam.cz