Kácení stromů na zahradě není jednoduché, krom nutnosti povolení hrozí i další rizika

Ačkoli stromy rostoucí na vlastním pozemku jsou naším majetkem, nemůžeme je pokácet, kdykoliv chceme. V první řadě je zapotřebí na úřadě zjistit, jaké stromy lze bez povolení kácet. U ovocných stromů, topolu, vrby, javoru a jasanu bývá hraniční obvod 80 cm. O 20 cm menší je hraniční obvod u kaštanu nebo platanu. Pokud tyto stromy hraniční obvod přesáhnou, případně přesáhnou-li jiné druhy 50 cm, je již nutné o povolení zažádat. Žádosti o kácení lze podávat s termíny kácení od října do konce února, kdy není období rozmnožování ptáků a jde o období vegetačního klidu. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na bezpečné kácení krok za krokem?

 1. Při práci je důležité nosit ochranné brýle, které chrání oči proti třískám. Současně není vhodný volný oděv, rozpuštěné dlouhé vlasy či přívěsky, se vším pryč! 
 2. Před spuštěním pily zkontrolujte napnutí řetězu, které závisí na typu Vaší pily.
 3. Řezání začněte až ve chvíli, kdy se řetěz pohybuje. 
 4. Nezvedejte pilu nad výšku ramen.
 5. Nedržte pilu pouze jednou rukou, je to nástroj určený pro obě ruce. Levou ruku umístěte na přední rukojeť a pravou držte zadní stranu.  
 6. Pilu spusťte, pokud je položena na zemi či ji svíráte stehny na zadní rukojeti. 
 7. Netlačte na pilu! Řetěz se dobře zařezává za použití vlastní hmotnosti pily. 
 8. Začněte spodními větvemi, které by překážely. 
 9. U opravdu velkých kmenů dbejte na opatrnost a jasně určete směr pádu. Podřezávejte v pravém úhlu ke směru kácení, a také co nejblíže k zemi. Podříznutí by mělo být hluboké do třetiny až poloviny kmene. 
 10. Dávejte pozor, aby se nezablokoval řetěz při čištění pouzder , případně řezání malých větví.

  Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co s pařezy?

Po každém pokáceném stromu zbyde pařez, který můžete zkrátit motorovou pilou, vykopat či použít přípravky na biodegradaci pařezů. V nejhorším případě lze použít dusičnan amonný, který urychlí proces.  Případně z nich udělejte přednost, například květináč, stolek či místo k posezení. 

Přidat na Seznam.cz