Kácení stromů na zahradě není jednoduché, krom nutnosti povolení hrozí i další rizika
Ačkoli stromy rostoucí na vlastním pozemku jsou naším majetkem, nemůžeme je pokácet, kdykoliv chceme. V první řadě je zapotřebí na úřadě zjistit, jaké stromy lze bez povolení kácet. U ovocných stromů, topolu, vrby, javoru a jasanu bývá hraniční obvod 80 cm. O 20 cm menší je hraniční obvod u kaštanu nebo platanu. Pokud tyto stromy hraniční obvod přesáhnou, případně přesáhnou-li jiné druhy 50 cm, je již nutné o povolení zažádat. Žádosti o kácení lze podávat s termíny kácení od října do konce února, kdy není období rozmnožování ptáků a jde o období vegetačního klidu.

Jak na bezpečné kácení krok za krokem?
- Při práci je důležité nosit ochranné brýle, které chrání oči proti třískám. Současně není vhodný volný oděv, rozpuštěné dlouhé vlasy či přívěsky, se vším pryč!
- Před spuštěním pily zkontrolujte napnutí řetězu, které závisí na typu Vaší pily.
- Řezání začněte až ve chvíli, kdy se řetěz pohybuje.
- Nezvedejte pilu nad výšku ramen.
- Nedržte pilu pouze jednou rukou, je to nástroj určený pro obě ruce. Levou ruku umístěte na přední rukojeť a pravou držte zadní stranu.
- Pilu spusťte, pokud je položena na zemi či ji svíráte stehny na zadní rukojeti.
- Netlačte na pilu! Řetěz se dobře zařezává za použití vlastní hmotnosti pily.
- Začněte spodními větvemi, které by překážely.
- U opravdu velkých kmenů dbejte na opatrnost a jasně určete směr pádu. Podřezávejte v pravém úhlu ke směru kácení, a také co nejblíže k zemi. Podříznutí by mělo být hluboké do třetiny až poloviny kmene.
- Dávejte pozor, aby se nezablokoval řetěz při čištění pouzder , případně řezání malých větví.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Co s pařezy?
Po každém pokáceném stromu zbyde pařez, který můžete zkrátit motorovou pilou, vykopat či použít přípravky na biodegradaci pařezů. V nejhorším případě lze použít dusičnan amonný, který urychlí proces. Případně z nich udělejte přednost, například květináč, stolek či místo k posezení.
