Bedroom With Balcony Green Garden

Proutěný zahradní nábytek voní létem a bezstarostností, udržujte ho stále krásný

Když si vybavíte letní pohodu, jistě bude ve vašich představách svou roli hrát také váš oblíbený proutěný nábytek, který ještě voní loňským létem. Pokud už má nějakou sezonu za sebou, je dobré vědět, jak se o něj postarat, aby vám ještě dlouho sloužil, dělal radost a také dobře vypadal.

Základní zásady

Pokud jde o skladování, nábytek je především nutno chránit před vlhkostí, která materiálu příliš nesvědčí. Ujistěte se tedy, že místo, kde ho uchováváte, je suché a nábytek vhodně zabalte, abyste jej ochránili před prachem. Polštáře je nejlepší na podzim vyprat a uložit například do vzduchotěsných obalů.

Mohlo by vás zajímat:  Díky těmto rostlinám se budou klíšťata vaší zahradě vyhýbat

Pokud jde o vlhkost, je i při čištění proutěného nábytku třeba dbát na to, že by jí mělo být jen naprosto nezbytné množství a nábytek by pak měl vždy přirozeně proschnout. Přitom se ale vyhněte přímému slunci, protože to proutí oslabuje. Vzhledem k citlivosti materiálu také není vhodné používat k jeho čištění ostré kartáče, drátěnky a podobně. Pozor dávejte i na přílišný tlak nebo používání agresivních chemických prostředků.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelné utírání prachu

Tato činnost je důležitá zejména tehdy, pokud nábytek v teplých měsících uchováváte venku nebo na místech, kam se k němu běžně dostane prach a jiné nečistoty. K odstranění prachu vám nejlépe pomohou jemné prachovky a v těžko přístupných místech například již nepoužívaný zubní kartáček. Osvědčil se také vysavač, ale odstraňování prachu jeho pomocí je třeba provádět šetrně a volit mírnější režim vysávání.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte druhý život starým krabicím. Na zahradě pomůžou s plevelem, závlahou i hnojením

Čistění proutěného nábytku

Nejméně jednou do roka, nejlépe před jeho zazimováním, je třeba proutěný nábytek důkladně vyčistit. Pro čištění je vhodnější použít přírodní přípravky, které jsou k proutí šetrnější. Osvědčuje se kombinace citronové šťávy a jedlé sody, která má v domácnosti skutečně široké uplatnění. Do jednoho litru teplé vody přidejte dvě čajové lžičky citronové šťávy a stejné množství jedlé sody a získáte tak účinný čisticí prostředek.

Pokud se vám zdá, že barva nábytku potřebuje oživit, zvolte prostředek připravený z jednoho litru teplé vody, polévkové lžíce kuchyňské soli a 4 polévkových lžic čpavku.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/surface/caring-for-wicker-furniture/
Přidat na Seznam.cz