Mandlon

Keře vyžadují stříhání nejen pro krásný tvar, díky správnému zásahu budou lépe růst

Keře by se měly ořezávat nejen kvůli tomu, aby dostaly správný tvar, ale podpoříte tím také jejich zdravý růst. Mezi keře, o které je potřeba se starat, patří například mandloně nebo forsythie (zlatice). Jak takové keříky prostříhávat, aby další sezonu mohly dobře růst?

Stonky nebo větvičky stačí zkrátit o několik centimetrů

Zlatici prořezejte hned, jakmile rozkvete. Díky tomu budou pupeny na začátku příštího roku připravené vykvést. Stačí zkrátit stonky asi o 2/3 a nové větvičky, které ještě nebyly naklíčené, ořízněte na polovinu. Třílaločné mandle můžete prořezávat, aby bohatě kvetly, a zároveň je ochráníte před chorobou, která ničí květiny a keře.

Mohlo by vás zajímat:  Drobný vřes je stálezelenou ozdobou zahrady i interiéru a kvete až do podzimu
Zdroj obrázku: Freepik

U každého keře je nutné odříznout staré nebo suché větvičky, které by mohly ohrozit ty zdravé. Výhonky keřů můžete stříhat asi 20 cm nad zemí a stromy nad místem roubování. U některých keřů je nutné větvičky zkrátit na polovinu, abyste získali tvar keře. Nechte na něm co nejvíce rozvětvených výhonků.

Zimostráz miluje stříhání a můžete ho pěkně vytvarovat

Zimostráz můžete stříhat až třikrát ročně – nejdříve na jaře, poté na začátku léta a na jeho konci. Klidně ho ale můžete ostříhat pouze jednou. Stříhání tomuto keři rozhodně nevadí a můžete ho hezky vytvarovat. První ořezání patří právě k vytvarování, ty další můžete udělat pouze k ořezání kořenů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat rododendron
Zdroj obrázku: Freepik

Vaši zahradu mohou zdobit různé keře. Záleží na tom, jestli chcete mít keře jako dekoraci, nebo mají sloužit také například jako plot. Keře mohou mít také plody, které můžete nasušit a na zimu si připravit například různé čaje, které vám dodají potřebné vitaminy. O keře je nutné se starat pravidelně, potřebují také zálivku a kvalitní hnojivo. Na zahradách mohou keře vytvořit zajímavou mozaiku, některé druhy se hodí také na skalky, kde poskytnou stín rostlinám, které ho vyžadují.

Zdroj: https://www.lawnstarter.com/blog/landscaping/pruning-101-a-guide-to-trimming-bushes-hedges-shrubs/
Přidat na Seznam.cz