Hornet Mimic Hoverfly Volucella Zonaria Batesian Mimic

Proti sršňům se můžeme bránit pastí, vybranými vůněmi i účinnými zábranami

Sršni jsou impozantní hmyz známý pro své agresivní chování a bolestivé bodnutí. I když hrají zásadní roli v ekosystému jako opylovači a hmyzí predátoři, jejich přítomnost v blízkosti lidských obydlí může být důvodem k obavám. V tomto článku vám přineseme několik účinných a ekologických způsobů, jak se sršňů zbavit.

Prevence a odstranění hnízda vás sršňů zbaví nejspolehlivěji

Nejlepší způsob, jak se vypořádat se sršni, je v první řadě zabránit jejich přítomnosti. Utěsněte všechny otvory v domě, jako jsou mezery v oknech, dveřích nebo větracích otvorech. Udržujte okna a dveře zavřené nebo stíněné, abyste minimalizovali možnost vniknutí sršňů do vašich obytných prostor.

Mohlo by vás zajímat:  Díky promyšlenému plánu zvládnete všechny podzimní úkoly na zahradě

Identifikace a odstranění sršních hnízd je další zásadní krok. Sledujte dráhy letu sršňů, abyste našli jejich hnízda. Je nezbytné vyřešit tento problém v noci, kdy jsou sršni méně aktivní, a je tedy méně pravděpodobné, že budou bodat. Noste ochranný oděv, včetně dlouhých rukávů, kalhot, rukavic a obličejové masky, abyste zabránili přímému kontaktu. K likvidaci použijte přírodní insekticidní sprej speciálně určený na vosy a sršně.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušet můžete také pasti, repelenty a fyzické bariéry

Vytvářejte domácí pasti na přilákání a chycení sršňů. Jednou z účinných metod je naplnění nádoby směsí cukrové vody a malého množství saponátu. Sladké aroma sršně přiláká a mýdlo jim zabrání v úniku. Zavěste past poblíž hnízda nebo v oblastech, kde je vysoká aktivita sršňů. Past pravidelně vyprazdňujte a čistěte, aby byla zachována její účinnost.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte svou zahradu plevele jednou provždy. Za nejúčinnější prostředky nedáte skoro ani korunu

O některých esenciálních olejích je známo, že odpuzují sršně díky své silné vůni. Účinnými repelenty jsou oleje z máty peprné, citronové trávy, hřebíčku a eukalyptu. Zřeďte několik kapek těchto olejů ve vodě a nastříkejte roztok poblíž vstupních bodů nebo oblastí navštěvovaných sršni. Aplikaci pravidelně opakujte, abyste je odradili od hnízdění.

Vztyčení fyzických bariér může také pomoci odradit sršně od vstupu do konkrétních oblastí. V blízkosti hnízd nebo vstupních bodů zavěste lesklé předměty, jako jsou CD nebo proužky hliníkové fólie. Reflexní plochy a pohyb těchto předmětů sršně matou a odrazují. Kromě toho můžete přes okna a větrací otvory nainstalovat sítě, aby se sršni nedostali dovnitř do domu.

Zdroj: https://www.orkin.com/pests/stinging-pests/hornets
Přidat na Seznam.cz