Lyme Borreliosis Disease Encephalitis Virus Infectious Dermacentor Tick Arachnid Parasite Macro Encephalitis Infected Tick Insect Green Grass Sunshine Summer

Proti klíšťatům v zahradě se lze bránit výsadbou řady rostlin a třešňovým postřikem

Klíšťata jsou nejen jedním z nejnenáviděnějších tvorů, ale také nejnebezpečnějším roztočem. Tito malí parazité představují hrozbu pro lidi i zvířata a přenášejí řadu nemocí, včetně lymské boreliózy, která je známá svou obtížnou léčbou. Navíc se stále více přizpůsobují životu v blízkosti lidí a začínají hnízdit v domácích zahradách. Pokud máte podezření, že klíšťata mohou obývat váš prostor, existuje jednoduchý test, který vám umožní zjistit, zda jsou skutečně přítomna.

Jednoduchý trik s bílým ručníkem

Chcete-li zjistit, zda se ve vaší zahradě nacházejí klíšťata, existuje jednoduchý trik s využitím bílého ručníku, ideálně froté. Stačí připevnit bílý ručník k mopu nebo hůlce a projíždět jím přes rostliny, trávník a keře – místech, kde klíšťata často pobývají. Pokud jsou v zahradě přítomna klíšťata, pravděpodobně se zachytí na smyčkách tkaniny. Provedení testu je nejvhodnější v průběhu dne, kdy jsou ideální podmínky – teplota se pohybuje mezi 15 a 20 stupni, vlhkost je přítomná, ale není deštivo. Klíšťata preferují nižší teploty a vyhledávají stinné úkryty v hustém porostu. Nejčastěji se vyskytují ve výšce 30–150 cm nad zemí.

Mohlo by vás zajímat:  Na správném skladování ovoce a zeleniny není nic těžkého. Stačí mít v malíku základní pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Vytvořte nepříznivé podmínky pro klíšťata

Zbavit se klíšťat lze obtížně, ale můžeme vytvořit podmínky, které jim nebudou vyhovovat. Eliminujte vlhké a silně zastíněné úkryty a vystavte zahradu více slunečnímu světlu. Pěstujte rostliny, které odpuzují hmyz, jako je vratič, kočičí tráva, levandule úzkolistá, rozmarýn nebo dalmatská kopretina. Klíšťata také nesnáší vůni řebříčku, citronely, tymiánu, máty peprné a sladkých mandlí. Použijte difuzory s těmito vůněmi na terase nebo okenních parapetech.

Přírodní postřik na bázi třešní

Připravte si účinný postřik z třešní, který odrazuje klíšťata i komáry. Vařte jemně nasekané větvičky třešní ve vodě po dobu 30 minut. Po vychladnutí přelijte odvar do rozprašovače a pravidelně stříkejte rostliny a trávník. Pro ochranu před klíšťaty používejte obojky a spreje pro své mazlíčky a sami noste oblečení s dlouhými rukávy a nanášejte přírodní spreje s esenciálními oleji. Před aplikací esenciálních olejů je důležité je zředit. Ujistěte se, že oleje nejsou jedovaté, a dodržujte správné dávkování a koncentraci přípravku.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.cdc.gov/lyme/prev/in_the_yard.html, https://sawyergardencenter.com/blog/76708/6-ways-to-keep-ticks-out-of-your-yard-naturally, https://magazine.medlineplus.gov/article/understanding-and-preventing-tick-bites
Přidat na Seznam.cz