Green Fresh High Grass

Proti pýru v trávníku můžeme bojovat pravidelným sečením, vytrháváním i domácím herbicidem

Každý, kdo má trávník, zná jistě svého úhlavního nepřítele. Vytrvalé plevelné trávy pýru patří mezi nepříjemné býlí, které se rychle rozšiřuje po zahradě a likviduje léta pěstěný trávník. Začíná se objevovat koncem května, kdy prorůstá záhony. V ten okamžik je potřeba zasáhnout, aby se jeho teritorium nebezpečně nerozšířilo. Použít je možné domácí metody, které nestojí takřka nic, nejúčinnější prostředek má totiž každý ve své kuchyni. Jaký osvědčený způsob doporučují zkušení zahradníci na pýr?

Vytrvalé plevelné trávy pýru

S kým vlastně zahradníci bojují? Pýr plazivý (Elytrigia repens) se řadí mezi trvalky z čeledi lipnicovitých a jedná se o vysoce expanzivní rostlinu. Vyskytuje se běžně na území Asie i Evropy, přičemž v Česku se nachází na třech čtvrtinách orné půdy. Množí se vegetativně, problémem je, že přežije i v extrémním suchu nebo zhoršených podmínkách. To je důvod, proč se při rozšíření tak nelehce odstraňuje. Zásah proto není dobré oddalovat, protože může opravdu rychle zničit celou zahradu.

Mohlo by vás zajímat:  „Sousede, kvůli vám mám kus trávy zelenější než jinde,“ naštvalo mě při pohledu na pozemek
Zdroj obrázku: Freepik

Jak rozeznat různé druhy trav

Zkušení pěstitelé vědí, co je pýr zač, ale mnozí začátečníci nemají zcela jasno a neumí plevel v zeleném koberci rozeznat. Předně plevelné trávy pýru rostou rychleji než běžné travní rostliny, jedná se o trvalky s dlouhými stonky, které se tyčí až do výšky 150 centimetrů, současně oddenky mají lesklý povrch a žlutohnědé zabarvení. Listy jsou na dotek drsnější a širší, mohou mít na šířku až 1,5 centimetru. Konec stonku zdobí květy v klasech, které mají na délku asi 10 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zavlažování je klíčem ke krásnému trávníku po celý rok

Mechanická regulace a domácí herbicidy

Plevelné trávy pýru se množí během celé letní sezóny, trávě tak odebírají vodu z půdy, ale také živiny. Zásadní je před samotným založením trávníku nebo doséváním místo ošetřit herbicidy. Potíže s pýrem také zmírňuje pravidelné sečení a zavlažování, současně se doporučuje pravidelné ruční vytrhávání tohoto plevele, ale je nutné použít rýč pro odstranění oddenků. Rovněž se může použít domácí postřik, který se připravuje z lihového octa (10- až 20procentního), který se mísí s vodou v poměru 2 : 1. Aplikuje se přímo na rostliny, případně lze použít 250 mililitrů octa, litr vody a půl sklenice kuchyňské soli.

Zdroj: https://www.bitesizedgardening.co.uk/how-to-kill-couch-grass-aka-elymus-repens-etc/how-to-dig-for-victory/
Přidat na Seznam.cz