Fresh Spring Green Grass

Péče o trávník na jaře: kvalitní hnojivo zajistí jeho hustý růst

Po dlouhé a chladné zimě bude trávník pravděpodobně potřebovat dostatečnou péči. Jaro je ideální čas začít se starat o trávník a zajistit, aby byl v nadcházejících letních měsících svěží, zelený a zdravý. V tomto článku si probereme, kdy se po zimě o trávník začít starat a jak jej správně hnojit.

Začátek jara je i začátkem nutnosti péče o trávník

Načasování, kdy začít s péčí o trávník po zimě, bude záviset na tom, kde žijete, a na náročnosti zimy. Obecně platí, že s péčí o trávník byste měli začít, jakmile roztaje sníh a půda se začne zahřívat. Na většině míst v ČR to bude někdy na začátku až v polovině března, s výjimkou například vysokohorských oblastí.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim vytváří vhodné podmínky pro založení nového trávníku a dosévání

Jednou z prvních věcí, kterou byste měli při péči o trávník po zimě udělat, je shrabat veškeré nečistoty, jako je uschlé listí a zbytky posekané trávy, které se mohly na trávě během zimy nashromáždit. To pomůže zabránit růstu plísní a umožní trávě přijímat více slunečního světla a vzduchu, což je nezbytné pro její zdravý růst.

Dalším důležitým krokem je posouzení stavu trávníku a řešení případných problémů, které se během zimy vyskytly. Pokud jsou například na trávníku holá místa, možná budete muset trávník na těchto místech znovu zasít.

Mohlo by vás zajímat:  Jsou tu poslední dny pro přípravu zahrady na zimu, zvládněte to rychle a efektivně
Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnojit trávník po zimě

Hnojení trávníku je základním krokem k podpoře zdravého růstu a zajištění toho, aby zůstal zelený a svěží po celé léto. Při hnojení trávníku po zimě je třeba mít na paměti několik věcí.

Za prvé je důležité vybrat si správné hnojivo. Různé typy hnojiv budou mít různé složení živin a to, které si vyberete, by mělo být vhodné pro potřeby vašeho trávníku. Test půdy vám může pomoci určit, které živiny váš trávník nejvíce potřebuje. Obecně je ale dobré použít hnojivo s vysokým obsahem dusíku a draslíku.

Mohlo by vás zajímat:  Správná péče udrží trávník i přes léto svěží a zelený

Za druhé byste měli zvážit správné načasování hnojení. U většiny trávníků postačí hnojení jednou na začátku jara a znovu na konci podzimu. Přesné načasování se však může lišit v závislosti na oblasti a specifických potřebách vašeho trávníku.

Při aplikaci hnojiva na trávník je důležité pečlivě dodržovat pokyny. Přehnojení může poškodit trávník a vést k nadměrnému růstu, což jej může učinit zranitelnějším vůči škůdcům a chorobám. Kromě toho se ujistěte, že trávník po hnojení pravidelně zaléváte, abyste pomohli rovnoměrně distribuovat živiny.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/spring-summer-care
Přidat na Seznam.cz