Girl Kills Mold Home

Proti plísni funguje nejlépe prevence, při jejím objevení je důležité zakročit co nejdříve

Plísně se mohou objevit na zdech, pod tapetami i pod kobercem. Z domova vytváří velmi nebezpečný prostor. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale plíseň může poškodit dýchací systém i kůži. Toxiny mají velmi negativní vliv také na svaly a klouby. Přijít může také nespavost, astma, alergie, bolesti hlavy, nebo dokonce rakovina. Jak můžete plíseň odstranit ze svého života?

Příčiny tvorby plísní

Plíseň roste velmi rychle v prostředí, kde je vysoká vlhkost a teplota mezi 20 až 30 stupni. Neobjevuje se pouze ve starých domech. Objevit se může také v bytových domech nebo novostavbách. Vyskytnout se může hlavně kvůli nedostatečnému větrání, špatné izolaci domu nebo nepravidelnému vytápění během podzimu a zimy. Jakmile se u vás doma objeví tmavé skvrny, musíte okamžitě jednat. Odstraňte příčinu tvorby plísní a potom se jí zbavte.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzrajte na vánoční kaktus a poznejte triky správného pěstování po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní rizika plísně

Život s plísní je velmi škodlivý. Musíte se jí zbavit co nejdříve. Negativně ovlivňuje hlavně zdraví dětí. Potýkají se mnohem častěji s alergiemi nebo astmatem. I dospělí se mohou setkat s příznaky toxinů z plísní, jako je podráždění očí, necitlivost, brnění končetin, bolesti hlavy, únava a apatie. Dlouhodobé vystavení plísni může vést k poškození jater, neplodnosti a rakovině. Neurologické a psychické problémy (deprese, úzkosti) mohou být také způsobené působením toxinů.

Jak proti plísni bojovat?

Nejlepším způsobem ochrany je samozřejmě prevence. Pravidelně větrejte, snižte vlhkost v domově a zajistěte správné vytápění na podzim a během zimy. Vždy při vaření otevírejte alespoň trochu okno. V místnosti na sever odstraňte tapety a umělé koberce. V celém domě by také měla být stejná teplota.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle exotické krásky se jen tak s něčím nespokojí. Důkladnou péči ale ocení nádhernými květy

Jestli se plíseň již objevila, musíte jednat rychle a efektivně. Odstraňte příčinu plísně a zajděte do obchodu. Zaručeně tam najdete prostředky s fungicidními vlastnostmi. Některé z nich jsou ekologické, takže se nemusíte obávat zápachu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/mold/control_mold.htm, https://www.healthline.com/health/allergies/mold-in-lungs, https://www.cdc.gov/mold/faqs.htm, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323419
Přidat na Seznam.cz