Plant Blackfly Close Up Pisum Ladybug Aphid

Mšice na rostlinách zahubí postřik z droždí

Když se objeví na zahradě mšice, bývá zle. Během několika málo dní může přijít veškeré zahradnické úsilí vniveč. Jsou pro zeleň pohromou, protože sají rostlinné šťávy a způsobují tím úhyn jednotlivých rostlin. Při objevení drobného hmyzu na listech či stoncích se doporučuje jednat rychle a nevyčkávat, rozhodně se jich nelze zbavit vydatným deštěm ani horkem. Pomohou jen účinné přípravky. Jeden z nich si může každý snadno připravit doma, je levný a velmi efektivní, současně šetrný k okolnímu prostředí, k půdě i ke spodním vodám.

Mohlo by vás zajímat:  Dlažební kostky mohou vydržet v perfektním stavu po dlouhé roky. Pravidelné čištění je základ

Kvasnicemi proti mšicím

Pekařské droždí nebo také kvasnice jsou základní surovinou při výrobě pečiva. Nejsou však jen přísadou, bez které se neobejde nejlepší chleba nebo housky, ale také jedinečnou ingrediencí, ze které se připravuje ekologický insekticid. A nejen to! Kvasnice fungují jako účinné hnojivo a pomohou ochránit vegetaci před škůdci a současně před houbovými chorobami, mimo jiné také před plísní nebo moučnivkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Takřka neviditelní nepřátelé

Proč jsou mšice nebezpečné? Tento drobounký hmyz zeleného, oranžového nebo černého zabarvení saje rostlinné šťávy. Jedná se o druh parazita, ve světě se objevují na tři tisícovky druhů mšic, přičemž asi osm set jich žije v Evropě. Často jsou téměř nepostřehnutelné, dokud se na rostlině nezačnou kroutit listy. Na spodních částech listů mohou bystří zahradníci objevit vajíčka, přičemž za rok stihnou naklást samice až šestnáct generací. S postřikem proto není radno otálet.

Mohlo by vás zajímat:  Křemelina ochrání rostliny i plody na zahradě před škůdci. Funguje proti mšicím i slimákům

Jak zlikvidovat mšice domácím postřikem

Roztok proti mšicím se připravuje ze 100 gramů pekařského droždí, které se rozpustí v nádobě s pěti litry vody. Směs se zamíchá a nechá hodinu odpočinout, přidá se ještě pár kapek tekutého mýdla, poté se přelije do lahve s rozprašovačem. Roztok se aplikuje na postižené rostliny, zejména na listy z obou stran a stonky. Kúru je nutné opakovat každý týden nebo častěji dle stavu rostlin. Ideální je pracovat ve dnech bezvětří, kdy nehrozí dešťové srážky. Květníkové rostliny se musí po odumření parazitů osprchovat.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html
Přidat na Seznam.cz