Green Grass

Proti mechu v trávníku působí efektivně vápnění a správný výběr hnojiva

Mech, i když je pěkný, žádný zahrádkář nevidí rád ve svém trávníku. V přírodě hraje důležitou roli, majitelé zahrad se ale spíše snaží zabránit jeho rozrůstání. Je však velmi důležité odhadnout správný čas, protože pokud se mechu nezbavíme dostatečně brzy, jeho odstranění se může velmi zkomplikovat.

Mech a pH půdy

Ideální podmínky pro správný růst trávníku dává půda s mírně kyselým pH, jehož hodnoty by měly být pod 6,5. Mech na druhé straně má rád půdu s kyselým pH a roste na místech, kde je pH pod úrovní 5,5. Chcete-li si tedy udržet pěkný trávník bez mechu, musíte kontrolovat kyselost půdy ve své zahradě. Pokud je pH příliš nízké, musíte sáhnout po opatřeních k jeho zvýšení.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční hnojiva dodají trávníku všechny potřebné živiny. V létě vás potěší hustě zelený koberec

Ke kontrole pH půdy můžete využít různé metody. Lze si zakoupit v zahradních obchodech testery půdy, které vám umožní snadné a rychlé měření. Tento test spočívá v přidání několika kapek kyseliny a báze do vzorku půdy. V závislosti na barvě, která se objeví, můžete určit hodnotu pH půdy.

Zdroj obrázku: Freepik

Kalcifikace země

Pokud má půda pH pod 5,5, bude nutné provést kalcifikaci půdy. Tento postup však můžete provádět jen na začátku jara, kdy tráva ještě nezačala růst, nebo naopak na podzim, kdy už růst přestala. Jako první musíte trávník důkladně očistit od zbytků rostlin a jiných nečistot. Nejlepších výsledků dosáhnete na posečené trávě. Na trávník následně aplikujte vápno. Doporučené množství závisí na kyselosti půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Při sekání trávníku hraje roli výška stébel a ideální počasí

Vápno rovnoměrně rozsypte po celém povrchu trávníku. To lze provést manuálně nebo pomocí nástroje. Dávejte pozor, aby nebyla na jednom místě příliš velká vrstva. Dalším důležitým bodem je ochrana trávníku před vysokou vlhkostí, ta vede k tvorbě mechu. Pokud je to možné, proveďte vápnění před srážkami nebo během suchého počasí. K hnojení používejte dusíkatá hnojiva. Tato hnojiva pomohou snížit růst mechu a zároveň zlepší stav trávníku.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/moss-on-lawns
Přidat na Seznam.cz