Close Up Tender Springtime Leaves Wild Garlic Wild Garlic Also Called Ramsons Buckrams

Sběr medvědího česneku v přírodě je nelegální. Na zahradě si ho každý snadno vypěstuje sám

Medvědí česnek je čím dál oblíbenější alternativou klasického česneku. Jeho léčivé účinky jsou dobře známé a toto koření se hodí do různých pokrmů. Nicméně mnoho lidí neví, že sbírání medvědího česneku z volné přírody je nelegální a může být trestné. Proto se vyplatí pěstovat tuto rostlinu na zahradě a natrhat si ji tam.

Medvědí česnek dostal své jméno podle toho, že ho mají rádi i medvědi, kteří se probouzejí ze zimního spánku. Tato rostlina má zelené a špičaté listy a dorůstá až do výšky půl metru. V květnu na rostlině rozkvétají bílé květy. Nejcennější částí jsou mladé listy, které jsou jedlé.

Mohlo by vás zajímat:  Jsou tu poslední dny pro přípravu zahrady na zimu, zvládněte to rychle a efektivně

Sbírání medvědího česneku z volné přírody je nelegální a trestné. Proto se vyplatí si tuto rostlinu vypěstovat na vlastní zahradě, kde si jí můžete natrhat, kolik budete potřebovat. Je důležité si dát pozor, abyste si medvědí česnek nespletli s jinou, jedovatou rostlinou.

Jak vypěstovat medvědí česnek na vlastní zahradě

Medvědí česnek se pěstuje v propustném substrátu a neměl by být vystaven přímému slunci. Pokud máte v zahradě ovocné stromy nebo keře, kam by se rostlina mohla dát, je to ideální. Sazenice můžete zasadit buď hromadně, nebo jednotlivě ve vzdálenosti asi 10 cm. Při zasazování můžete použít bukové listí, které pomůže udržet vlhkost v půdě.

Mohlo by vás zajímat:  Znáte metodu krechtování? Může vám pomoci správně uskladnit brambory
Zdroj obrázku: Freepik

Léčivé účinky medvědího česneku

Medvědí česnek má antibakteriální vlastnosti a pomáhá předcházet různým chorobám. Podporuje imunitní systém, trávicí soustavu, a dokonce se používá jako lék proti parazitům. Obsahuje také cenné vitamíny a pomáhá chránit před krevními sraženinami a srdečními chorobami.

Vzhledem k léčivým účinkům a jednoduchosti pěstování se medvědí česnek stává čím dál populárnější alternativou klasického česneku. Pokud máte zahradu, určitě stojí za to zkusit si tuto rostlinu vypěstovat. Můžete si tak užít nejen její chuťové a léčivé vlastnosti, ale také si ušetřit problémy s trestním stíháním za sběr z volné přírody.

Mohlo by vás zajímat:  Sice páchne, ale také nahradí mnoho chemických léků. K pěstování postačí trocha vody na parapetu

Potenciální rizika spojená s medvědím česnekem

Je však důležité si uvědomit, že i když je medvědí česnek považován za bezpečný a zdravý doplněk stravy, může být pro některé lidi potenciálně nebezpečný. Například lidé trpící alergiemi by měli být opatrní a při požití medvědího česneku by měli sledovat příznaky alergické reakce.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/herbs/wild-garlic/planting-wild-garlic
Přidat na Seznam.cz