Beetle Otiorhynchus Strawberry Leaf

Proti lalokonoscům působí efektivně určité vůně nebo speciální postřik

Sezóna je v plném proudu a s ní i období zahrádkaření. Ne vždy jde ale všechno podle plánu. Objevit můžeme spoustu nepříjemných překvapení, jako je úhyn rostlin či zamoření škůdci. Přesně tomuto tématu se bude věnovat i dnešní článek. Konkrétně se zaměřuje na to, co dělat, pokud si všimnete, že rododendrony zamořil parazit zvaný lalokonosec.

Co vlastně lalokonosec je

Lalokonosec je malý brouk z čeledi nosatcovitých. Z pravidla neměří více než jeden centimetr a vyznačuje se tvrdým krunýřem pokrytým chlupy či šupinami. Tohoto parazita můžete také poznat podle jeho zbarvení. Dospělý jedinec má tmavý, většinou černý krunýř, na kterém se často objevují světlejší tečky. Brouk má také poměrně silné končetiny.

Mohlo by vás zajímat:  Efektivní metody, jak se na podzim vypořádat se škůdci na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat rostlinu napadenou tímto parazitem

Pokud chcete zjistit, zda je vaše rostlina lalokonoscem napadena, zaměřte se zejména na konce listů. Jestli na nich najdete vykousané půlkruhy, nejspíš čelíte zamoření. Lalokonosci se těmito okraji totiž živí a list po délce okusují. Dávejte si ale pozor na to, abyste tyto znaky nezaměnili s těmi housenčími.

Můžete se pokusit i o nalezení larev. Ty se ale vyskytují jinde než na listech. Pro jejich odhalení je třeba, abyste kopali. Larvy totiž žijí u kořenů. Malé kořínky pak požírají a rostlině tak ubližují. Pokud se chcete kopání vyhnout, známka toho, že je rostlina napadená, může být i to, že se jí zkrátka nedaří a chřadne.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte si domácí bio postřik, který ochrání celou zahradu proti škůdcům

Jak proti zamoření bojovat

Existuje několik přirozených nepřátel, kteří vám v boji proti lalokonoscům mohou pomoct. Patří mezi ně například pavouci či některé druhy ptáků. Univerzální odpovědí je také chemický postřik. U toho je ale třeba dávat si opravdový pozor a dodržovat pokyny výrobce. Postřik totiž může ublížit nejen rostlinám, ale také domácím mazlíčkům či vám samotným. Vyzkoušet také můžete odhánění parazitů různými vůněmi. Obzvlášť neoblíbený je u nich bobkový list či hřebíček.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/otiorhynchus-larva-black-vine-weevil.html
Přidat na Seznam.cz