Mite Male Hand With Ticks

Kyselina mléčná odpuzuje klíšťata. Použít ji můžeme dvěma způsoby

Klíšťata jsou notoricky známí paraziti sající krev, kteří mohou na lidi a zvířata přenášet nemoci, jako je lymská borelióza, babezióza a anaplazmóza. Zatímco se proti klíšťatům běžně používají chemické repelenty, někteří preferují přírodní alternativy, které jsou bezpečné a šetrné k životnímu prostředí. V tomto článku prozkoumáme potenciál použití kyseliny mravenčí jako přírodního repelentu proti klíšťatům a probereme účinné metody odpuzování klíšťat pomocí této látky.

Porozumění kyselině mravenčí

Kyselina mravenčí je přirozeně se vyskytující sloučenina nacházející se v různých organismech, včetně mravenců, kopřiv a včel. Má silné kyselé vlastnosti a působí jako přírodní pesticid díky odpuzujícím a toxickým účinkům na určitý hmyz. Klíšťata jsou vysoce citlivá na kyselé prostředí a kyselina mravenčí může narušit jejich smyslové vnímání a odradit je od přichycení k hostiteli.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na přicházející zimu
Zdroj obrázku: Freepik

Použití kyseliny mravenčí k odpuzování klíšťat

Zředěná kyselina mravenčí ve spreji:

  1. Smíchejte jeden díl kyseliny mravenčí se třemi díly vody ve spreji.
  2. Dobře protřepejte, abyste zajistili důkladné promíchání.
  3. Nastříkejte zředěný roztok kyseliny mravenčí na oděv, boty a exponovanou pokožku.
  4. Dávejte pozor, abyste se vyhnuli kontaktu s očima, otevřenými ranami nebo citlivými oblastmi pokožky.
  5. Sprej aplikujte každých několik hodin, zvláště pokud se potíte nebo jste vystaveni vodě.

Sáčky s kyselinou mravenčí:

  1. Vložte malý sáček naplněný vatovými kuličkami namočenými ve zředěné kyselině mravenčí do kapes nebo připevněte k opasku.
  2. Výpary kyseliny mravenčí vycházející ze sáčku odpuzují klíšťata v bezprostřední blízkosti.
Mohlo by vás zajímat:  Vyhodíme je dveřmi, vrátí se oknem. Proti mouchám ale fungují chytřejší metody

Alternativní možnosti

Zatímco kyselina mravenčí může být pro některé jedince účinná, její efektivita se může u jednotlivých osob lišit. Zvažte proto také použití jiných přírodních repelentů proti klíšťatům, jako jsou esenciální oleje (například eukalyptus, levandule nebo pelargonie) nebo komerčně dostupné přípravky na odpuzování klíšťat na rostlinné bázi.

Zdroj: https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/284, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17695031/, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-natural-tick-repellents
Přidat na Seznam.cz