Vratic1

Vratič obecný uleví od revmatických bolestí a odežene dotěrný hmyz

Vratič obecný často tvoří velké shluky na loukách. Charakteristický je žlutooranžovými květy a velkými listy. Vratič obecný patří mezi rostliny používané v medicíně již po staletí. Pomáhá v boji proti kožním parazitům či revmatickým bolestem. Infuze a oleje z vratiče také účinně odpuzují klíšťata, komáry, mouchy a další hmyz.

Co je vratič obecný?

Vratič je rostlina, která se vyskytuje v mírném podnebí, v Evropě a Severní Americe. Vyznačuje se krátkými oddenky, velkými listy a žlutooranžovými květenstvími, připomínajícími koše. Může dosáhnout výšky až 1,5 metru. Roste na loukách, lesních mýtinách a polích. Vydává také charakteristický, intenzivní zápach. Kvete v červenci a srpnu.

Mohlo by vás zajímat:  Kreativní nápady, jak vytvořit na zahradě krmítko pro ptáky
Zdroj obrázku: Freepik

Sběr

Cenné vlastnosti mají květy i listy rostliny. Listy lze sbírat od května do srpna a květy v červenci a srpnu. Měly by být sušeny na tmavém a teplém místě, kde teplota nepřesahuje 35 stupňů (jinak by rostlina mohla ztratit cenné esenciální oleje).

Přírodní repelent

Esenciální oleje s intenzivním zápachem, které se ve vratiči nachází, účinně odpuzují klíšťata, mouchy a komáry, stejně jako jiný hmyz. Z tohoto důvodu může být rostlina přirozenou alternativou přípravků dostupných v lékárnách. Stačí ji rozdrtit a natřít na kůži.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda prospěje zahradě v mnoha ohledech, dokáže dokonce prozradit pH půdy
Zdroj obrázku: Freepik

Z byliny také můžete připravit infuzi. Hrst květů (čerstvých nebo sušených) zalijte vroucí vodou, vařte pod pokličkou po dobu 30 minut, poté ochlaďte a nalijte do nádoby rozprašovače. Nejlepší je postříkat kapalinou celé tělo. Další možností je naplnit skleněnou misku květy vratiče a zalít je vodkou. Po několika dnech se vyluhují a vy můžete tekutinu nalít do nádoby rozprašovače a poté aplikovat na kůži.

Jak pěstovat vratič?

Vratič obecný je snadno pěstitelná bylina, která nemá velké požadavky na půdu a je mrazuvzdorná. Na zahradě bude fungovat jako okrasná rostlina a ve větším množství účinně odežene komáry i klíšťata.

Zdroj: https://www.rxlist.com/tansy/supplements.htm
Přidat na Seznam.cz