Tick 5926231 1920

Proti klíšťatům běžná ochrana stačit nemusí. Vezměte na pomoc sílu bylin

Vyhnout se kousnutí klíštěte je velmi důležité. Látky, které vypustí do lidského těla, mohou způsobit například boreliózu, jež může mít pro člověka i fatální následky. Především malé děti a senioři by se před tímto malým hmyzem měli bránit. Pokud se vydáte do lesa, noste dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv. A pokud chcete, můžete se nechat i naočkovat, ale pozor, vakcína chrání pouze před klíšťovou encefalitidou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se bránit

Můžete zajít do lékárny či drogerie a koupit si chemický sprej proti klíšťatům, ale věděli jste, že děti do dvou let byste běžným repelentem stříkat neměli? Zkuste přírodnější metody. Například takový česnek nebo pivo klíšťata odpuzují. Také je známo, že vitamin B mění chemii lidského potu, což klíšťata dokonce donutí úplně se vám vyhnout. Pro děti zase bude ideální použít hřebíčkový a šalvějový olej, kterým jim potřete tělíčko. Především ruce, krk, nohy a obličej. Bude stačit, když nalijete do sto mililitrů vody 30 kapek éterického oleje a použijete láhev s rozprašovačem. Pokud chcete jiný způsob, můžete si vyrobit olej sami. Stačí smíchat šalvěj, hřebíček a zalít tyto dvě byliny olivovým olejem. Nechte týden odstát a použijte.

Mohlo by vás zajímat:  Majky napadají především kvetoucí rostliny. Zničit mohou listy i plody
Zdroj obrázku: Pixabay

Další byliny

Také můžete použít levanduli, rozmarýn, tymián a citron. Uvařte vše dohromady ve vodě, studené přelijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na tělo. Ovšem nejlepší ochranou zůstává vyhnutí se klíšťatům. A pokud jste došli z lesa, doporučujeme pečlivě zkontrolovat oblečení i kůži. Stejně tak byste se měli po příchodu z lesa či louky osprchovat a nejlépe použít i houbu, která odstraní případná lezoucí klíšťata. Jestliže s vámi do lesa chodí také pes, prohlédněte ho také. A nezapomeňte, že klíšťata jsou nejaktivnější ráno a pozdě odpoledne.   

Přidat na Seznam.cz