Snail Garden Green Leaf

V brzkém jaře se probouzejí i škůdci. Mšice a šneci jsou nebezpeční pro pěstované rostliny

Probuzení jarních škůdců je největším problémem zkušených, ale hlavně začínajících zahrádkářů. Po dlouhé zimě jsme připraveni obnovit zahrádku, musíme však počítat se skutečností, že naše úsilí se může rychle stát zbytečným. Pokud se stav pěstovaných rostlin začne náhle zhoršovat a začnou vysychat, je to znak toho, že se mohly stát obětí hmyzu nebo plísňových chorob. Na začátku jara si dávejte pozor na tyto zahradní vetřelce.

Nenáviděné mšice

Malý hmyz bez křídel s charakteristickým tělem je jasným signálem, že mšice vtrhly do zahrady. Jde přitom jen o jednu z řady forem, ve kterých se vyskytuje tento nepopulární hmyz. Zajímavé je, že výskyt mšic závisí na typu hostitele, na kterém se živí, a na současné fázi vývoje. Většina typů produkuje různé látky, ale nejznámější je lepkavý výtok zvaný medovice nebo medová rosa.

Mohlo by vás zajímat:  Nejsou to vždy octomilky. Malý černý hmyz si rád smlsne na pokojových rostlinách, zakročte včas

Je to ona, která naláká mravence, ti pak brání mšice proti predátorům a navíc přispívají k tvorbě plísňových infekcí na napadených rostlinách. Na jaře se larvy mšic vylíhnou z vajíček. Škůdce lze kontrolovat přírodními metodami, jako draselným mýdlem, přípravkem na bázi extraktu z řas, jakož i tekutým hnojem a výtažky z kopřivy nebo pampelišky.

Zdroj obrázku: Freepik

Šneci

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou šneci vždy škůdci. Příroda jim přidělila důležité a užitečné úkoly. Bohužel kvůli své charakteristické stravě představují výraznou hrozbu pro záhony s okrasnými rostlinami a zeleninou. Okamžitě poškodí nejen kořeny, listy a stonky, ale také ovoce a květenství.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte se na slimáky včas. Díky šikovným trikům si výlet na vaši zahradu rozmyslí

Šneci mohou zničit celé bobule včetně jahod. Slimáci jsou obzvláště nebezpeční pro zahradní plodiny. Tolerují teploty převládající v létě i v zimě, ale jarní počasí je pro ně velmi příznivé. Jejich přítomnost prozradí hleny, které zanechají, a dutiny připomínajícími otvory nepravidelného tvaru.

Zdroj: https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/mar/04/pests-gardeners-rethink-slugs-snails-greenfly
Přidat na Seznam.cz