Close Up Orange Colored Slug Arion Lusitanicus Crawling Wet Green Grass Invasive Species Slugs Problem Nature Pest

Proti invazivnímu slimákovi se lze bránit pastí z piva a kvasnic

Každý zahrádkář má rád, kdy se může podívat, jak jeho zahrada vzkvétá. To by ale na ní nesměli být slimáci, kteří jsou pro zahradu pohromou. Vylézají obvykle navečer a do rána jsou schopni zničit právě rašící zeleninu. Je proto třeba proti nim účinně bojovat. Která past na plzáky je nejúčinnější?

Plzák španělský je invazivní druh

Plzáci jsou suchozemští nazí plži bez ulity. V tuzemsku se ale rozmnožil především plzák španělský, jenž pochází ze severní části Pyrenejského poloostrova a který žije také ve Francii a v jižní Anglii. Odtud byl zavlečen do ostatních částí Evropy. Jedná se proto o invazivní druh, který vytlačuje původní druhy plzáků, a na jeho kontě jsou obrovské škody na zemědělských plodinách.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhnat mravence z domu je hračka. Osvědčení pomocníci zařídí, že už se nikdy nevrátí

Dorůst může délky až 8–12 centimetrů, jeho zbarvení je od oranžové do hnědé. Do České republiky se dostal na počátku 90. let minulého století. Protože nemá přirozené nepřátele, v přírodě se vesele množí a škodí. Plzák španělský se skrývá na vlhkých a stinných místech, která po dešti opouští i do volného prostranství. Rád si pochutná na salátu a zelí. Dospělý jedinec za sezónu spořádá na 1 kilogram rostlin.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak bojovat proti plzáku španělskému

Kdo má trpělivost a nevadí mu to, je ideální plzáky sbírat. Je pak možné s nimi krmit třeba kachny. Pak je také možné plzáky trávit jedovatými návnadami. Vhodné je ničit úkryty plzáků. Ti jsou ale schopni se vejít do opravdu malých prostorů, takže to někdy nepomůže.

Mohlo by vás zajímat:  Ježek je na zahradě velký spojenec proti slimákům

Past na plzáky

Praktickou návnadu na plzáky si můžete vyrobit i doma. Budete potřebovat nějakou nádobu, osvědčila se hlavně krabice od mléka nebo od džusu. Do ní uděláte větší otvor, aby jím plzák prolezl. Pak do ní nalijete směs piva, vodu s kvasnicemi a trochu mléka. Krabici s obsahem dáte na zahradu. Návnada přiláká plzáky, kteří do krabice vlezou, ale už se nedostanou ven. Pak je stačí jen ze zahrady odnést pryč.

Zdroj: https://growing-guides.co.uk/the-spanish-slug-invasion/
Přidat na Seznam.cz