Cucumber Growing Garden

Aspirin ochrání rajčata nebo okurky před plísněmi

Chcete sbírat kilogramy zralé zeleniny? Překvapivým řešením může být domácí postřik na rajčata a okurky, který využívá látku známou ze světa léků. Každoročně se vyrobí obrovské množství tablet aspirinu, který slouží k úlevě od bolesti, snížení horečky a zmírnění zánětů. Ale co kdybychom vám řekli, že tato látka může mít prospěch i pro rostliny? Zjistěte, kdy a jak stojí za to používat léčiva v zahradě, a připravte se na obdivuhodné výsledky – kilogramy zralé zeleniny, které budou zdobit váš stůl.

Jak aspirin pomáhá rostlinám?

Kyselina salicylová, léčivá látka obsažená v aspirinu, přináší příznivé účinky na růst rostlin. Zvyšuje jejich toleranci vůči vysokým teplotám, podílí se na opravě poškozené DNA, posiluje imunitní odpověď, urychluje klíčení a zvyšuje hojnost plodin. Tento domácí postřik nebo zalévání roztokem kyseliny salicylové je zejména účinné pro rostliny náchylné k infekcím a chorobám způsobeným houbami. Při využití tohoto řešení se můžete těšit na vynikající výsledky, zejména u rajčat a okurek, které budou mít největší prospěch z této účinné metody péče.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování květin na balkoně nemusí stát majlant, a přece může být plný krásných rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Kterým rostlinám pomůže?

Aspirin má využití v domácí zahradě pro ochranu rajčat, okurek, brambor, paprik, hrušek, jabloní a třešní před plísňovými infekcemi. Zálivka s kyselinou salicylovou však není vhodná pro ředkvičky, které jí již obsahují vysoké množství. Aspirin také posiluje imunitu rostlin a pomáhá jim bojovat s infekcemi a parazity. V aranžování květin se aspirin používá k prodloužení jejich čerstvosti. Tímto se stal cenným pomocníkem v boji s infekcemi a pro prodloužení trvanlivosti květin.

Postřik, zálivka nebo přidání do půdy

Aspirin lze použít v zahradě třemi způsoby. Sprej se připravuje rozpuštěním 1 tablety (500 mg) v 1 litru vody a postřikuje se na rostliny. Zalévání se provádí rozpuštěním 1 tablety v 4–5 litrech vody pro pokojové rostliny nebo ve zvýšeném množství pro zahradní rostliny. Přidávání tablet do půdy se provádí umístěním tablet kolem sazenic nebo mezi řádky v záhonu. Důležité je dodržovat doporučené dávkování a frekvenci aplikace: postřik jednou za 2–3 měsíce, zalévání jednou za 30 dní a vkládání tablet do země postupně uvolňuje kyselinu salicylovou. Kyselina salicylová může ovlivnit pH půdy, což je třeba mít na paměti u rostlin preferujících alkalické prostředí.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/aspirin-for-plant-growth.htm
Přidat na Seznam.cz