Growing Your Own Herbs Balcony City Potswith Fresh Herbs Sunlight

Prosluněný balkon je škoda nechat ladem. Je jako stvořený pro pěstování oblíbených bylinek

Máte prosluněný balkon, ale bojíte se, že na něm nic neporoste? Obavy jsou zbytečné, protože pro spoustu rostlin jsou slunná stanoviště ideální. Patří k nim zejména bylinky, které nejenže odolávají široké škále povětrnostních podmínek, ale můžete je přidávat do svého kulinářského umění. Navíc jsou jim odpradávna přisuzovány léčivé účinky.

Bylinky zvládne pěstovat i začátečník

Pokud jsou venkovní teploty velmi příznivé, často přemýšlíme o umístění některých rostlin na balkon. Pokud ale kvetoucí rostliny nemáme nebo se o ně neumíme starat, vyplatí se zvážit jejich nahrazení bylinkami. Vypadají nejen esteticky dobře, ale dochutí i mnoho pokrmů nebo nápojů. Výběr je obrovský a většina bylinek má jen nízké nároky na pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční na tomto drobném koření není jenom vůně, ale i to, jaký vliv může mít na lidské zdraví

Mezi bylinky, které můžeme bez problémů pěstovat i na balkoně, patří nejen letničky, které po sezóně odumírají, ale i ty, které nás potěší po více sezón. Které z nich byste měli zvážit? Zkuste bazalku, koriandr, majoránku nebo měsíček lékařský. Mezi vytrvalé byliny patří třezalka tečkovaná, estragon, yzop, šalvěj, rozmarýn a tymián.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou půdu a zálivku bylinky potřebují?

Pěstování bylinek na balkoně není náročné. Je třeba jim poskytnout pouze vhodné podmínky. Jaké to jsou? V první řadě musí být vysazené ve správné půdě. Přestože většina rostlin preferuje úrodnou zeminu bohatou na rašelinu, bylinkám se lépe daří v chudší, písčité a propustné půdě. Stačí tedy smíchat obyčejný zahradní substrát s pískem v poměru 1 : 1 a nasypat je do květináče na drenážní vrstvu, která zabrání hromadění vody u kořenů.

Mohlo by vás zajímat:  Na balkóně lze snadno pěstovat drobné ovoce i zeleninu, praktické jsou také bylinky

Pokud jste se rozhodli pro pěstování bylinek na balkoně, je třeba pamatovat na pravidelnou zálivku. Bylinky nemají rády extrémy, tedy ani vyschnutí substrátu, ani přelévání. Tyto stavy negativně ovlivňují jejich stav a mohou je vystavit chorobám nebo napadení škůdci. Snažte se tedy zeminu udržovat stále mírně vlhkou pomocí pravidelných, ale menších zálivek.

Zdroj: https://www.latimes.com/lifestyle/story/2021-05-29/5-tips-for-growing-herbs-on-your-balcony-or-anywhere-else-that-gets-sun
Přidat na Seznam.cz