Closeup Shot Brown Spider White Fabric

Pro symbol štěstí má málokdo pochopení. Pavouky z domova vyžene čistota a příjemné vůně

Jedno staré východoevropské přísloví říká, že šťastný domov je ten, kde žijí pavouci. V minulosti se dokonce věřilo, že pavouci jsou důkazem, že lidé v domě jsou zdraví a plní síly. Těžko by dnes někdo s tímto rčením souhlasil a většina hospodyněk rozhodně neplesá radostí, když je pavouků v domácnosti příliš. Spousta lidí navíc trpí fobií z pavouků a chce se jich zbavit všemi dostupnými metodami. Jaké ale použít? Postříkat tyto vetřelce agresivním chemickým postřikem? Vhodnější je volit efektivní a přírodní možnosti pro vypuzení nevítaných nájemníků!

Pavouci kolem nás

Patří pod kmen členovců (Arthropoda) a jedná se z valné většiny o suchozemská zvířata, přičemž pavouky charakterizuje jejich stavba těla s hlavohrudí a břichem, které jsou propojené spojkou. Tito tvorové měří obvykle do jednoho centimetru, i když se najdou i větší jedinci, přičemž v České republice žije na 860 druhů pavouků. Mezi nejčastější se řadí pokoutníci, třesavky, zápředky, šestiočky, křižáci, zápřednice, snovačky, skákavky nebo mety. Objevují se v rozích, na parapetech, za skříněmi a v mnoha různých zákoutích, kde mohou nalézt potravu, jako jsou komáři, mušky, mšice, moli nebo mravenci.

Mohlo by vás zajímat:  Proti nepříjemnému pálení žáhy existuje rychlá pomoc. Speciální léky vůbec nebudete potřebovat

Odkud se berou nezvaní návštěvníci?

Pavouci v tuzemsku neohrožují obyvatele na zdraví, přesto nejsou v domovech vítáni, protože vytvářejí spleť pavučin, na které se chytá prach. Kromě toho nemá většina lidí zájem mít doma tato zvířátka coby domácí mazlíčky. Ve zvýšené míře se objevují v době páření na jaře a v létě a také v oblastech, kde je bujná okolní zeleň. Pavouci jsou plachými tvory, kteří se při pohybu snaží schovat, ale láká je hmyz, který přitahuje vůně potravy. Jak tedy zamezit přístupu pavouků do interiéru?

Mohlo by vás zajímat:  Nakupování v době koronavirové. Při vybalování a skladování potravin je nutné dodržet několik zásad
Zdroj obrázku: Freepik

Metody pro boj s pavouky

První metodou je mechanická zábrana v podobě instalovaných sítí do oken a balkonových dveří, čímž se zamezí pronikání veškerého hmyzu do interiéru. Neméně podstatné je udržování domácnosti v čistotě, především uklízení zbytků jídla, shnilého ovoce a zeleniny, pomůže pravidelný úklid sklepa a půdy. Další možností je použití spreje proti pavoukům, který se vyrobí z 5 lžic kyseliny citronové a litru vody, po smíchání stačí přidat lžíci citronového, mátového nebo levandulového éterického oleje. Postřik se aplikuje na místa, kde se pavouci vyskytují.

Mohlo by vás zajímat:  Zjitit pH půdy jde i bez speciálních přístrojů. Stačí udělat jednoduchou chemickou reakci

Skořice, máta i kaštany

Pavouci také nesnáší skořici, proto lze nasypat skořicový prášek pod skříně nebo zapálit skořicovou svíčku. Velmi efektivním řešením je odpudit pavouky pomocí čerstvých bylinek v květníku, zejména bazalkou, levandulí, mátou nebo citronovou trávou. Obdobně pomohou truhlíky s muškáty. Na podzim se hodí pak sbírat kaštany a žaludy a nechat je sušit na parapetech, protože tito tvorové nesnesou jejich specifickou vůni.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-spiders/
Přidat na Seznam.cz