Taking Vitamins

Aspirin zvýší odolnost rostlin vůči chorobám a vysokým teplotám

Aspirin je známý lék, který se podává zejména při bolestech. Ne každý ale ví, že jeho složení může být prospěšné i pro rostliny jak na zahradě, tak v květináči. Přípravek totiž obsahuje kyselinu salicylovou, která má na rostliny mnoho pozitivních účinků.

Proč aspirin na rostliny použít

Kyselina salicylová, účinná látka aspirinu, pomáhá rostlinám hned v několika aspektech. Například zvyšuje odolnost a přizpůsobivost rostlin větším teplotním výkyvům. Rostliny tak snesou podstatně vyšší teploty. Kyselina salicylová také napomáhá při opravách poškozených řetězců DNA. Zvyšuje tak regenerační schopnost zeleně. Také zlepšuje schopnost imunitního systému rostliny odpovídat na podněty. Dále dokáže zlepšit klíčivost a zvýšit úrodu. Celkově je tak tato látka prospěšná pro hojnost.

Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemný zápach z lednice vyžene pořádek a díky osvědčeným metodám se už nevrátí

Pro které rostliny je využití kyseliny salicylové vhodné a pro které ne

Aspirin je nejlepší podávat rostlinám, které jsou náchylné k houbovým onemocněním a infekcím. Dá se používat jak preventivně, tak jako lék. Mezi takové rostliny patří třeba hruška, rajčata, okurky, brambory, papriky či jablka nebo třešně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jsou ale i rostliny, u kterých může mít aspirin významnější negativní účinky. Mezi ty patří zejména ředkvičky, které syntetizují veliké množství této látky, což na ně pak nemá dobrý vliv.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o jehličnany v zimě: správná ochrana udrží pH půdy a předejde nebezpečnému schnutí

Aspirin ale můžete použít i na pokojové rostliny. Také je doporučován pro použití u řezaných květin. V tomto případě se dává tableta do vázy a měla by prodloužit jejich čerstvost.

Různé způsoby použití aspirinu

Aspirin nabízí hned tři základní způsoby použití v zahradě. Patří mezi ně postřik, zálivka a použití samotné tablety.

U zálivky stačí rozpustit jednu tabletu v litru vody a nalít do rozprašovače. Směsí pak postříkejte rostliny. Pamatujte ale, že by se tento proces měl provádět pouze brzy ráno či později večer.

Mohlo by vás zajímat:  Bezpečný úkryt ochrání ježky během mrazivé zimy

Na zalití pro změnu rozpusťte tabletu v pěti litrech a při použití samotné tablety ji akorát vložte do země v přiměřené vzdálenosti od rostlin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/aspirin-for-plant-growth.htm
Přidat na Seznam.cz