Zahradniceni1

Připravte zahrádku na novou úrodu. Několik pravidel pro zasetí semen a pěstování sazenic

Zima skončila a jaro již je v plném proudu. Pro mnoho lidí to znamená, že jim začínají práce na zahradě. Březen a duben je ideální měsíc pro rytí zahrady a vysazování semen pro získání sazenic, které poté umístíte do zahrady. Jak taková semena zasít a získat krásné sazenice, které budou hojně plodit?

Sazenice

Je čas chystat semena na sazenice. Začínejte přibližně v březnu. Tento měsíc si připravte větší tác či jinou mělkou nádobu a dejte do ní hlínu, do které zasejete semena. Poté opět přikryjte zeminou. Zalijte semena nejlépe pokropením pomocí lahve s rozprašovačem. Takto připravenou nádobu odložte na slunné místo. Podnos zakryjte víkem nebo igelitem a vytvořte do něj otvory, aby semena nehnila.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin rajčata posílí a zamezí šíření chorob
Zdroj obrázku: Freepik

Tímto způsobem vytvoříte jednoduše a rychle skleníkový efekt. Jakmile sazenice dosáhnou požadované velikosti, každou z nich opatrně přesadíme do menšího květináče. Obvykle po 15. květnu trvale zasazujeme do zahrady. Pokud semena zasejete až nyní, sazenice budete mít později. Ještě bychom rádi upozornili, abyste zkontrolovali, zda mají přesazené sazenice v květináči udělanou díru, aby mohla přebytečná voda odtékat. Doporučujeme zvolit ekologické květináče, které lze zasadit se sazenicemi přímo do země, abyste nepoškodili kořenový systém.

Jakmile budete sazenice přesazovat, můžete do každé díry umístit rozmixované a s vodou smíchané kopřivy, které prohnojí půdu. Doporučujeme nikdy nepřesazovat sazenice za přímého slunce, počkejte až do pozdního odpoledne. A samozřejmě ze začátku nezapomeňte sazenice hojně zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře připravený kompost se do jara přemění na výživné hnojivo
Zdroj obrázku: Freepik

Velký výběr semen

Samozřejmě neexistují pouze semena, která musíte takzvaně předsázet. Existují i taková, která můžete sázet přímo do země. Jsou to například hrášek, fazolové lusky a mnoho dalších. Abyste zjistili, jak širokou nabídku máte, zajděte si do zahradnictví a na každém pytlíku se semeny bude přesný návod na to, kdy semena zasít a zda je umístit přímo do země nebo je předsázet. Dejte si také pozor na některé druhy zeleniny, jako je dýně, lilek a jiné, nesnesou jarní nízké teploty.

Zdroj: https://www.provenwinners.com/learn/early-spring/10-essential-spring-gardening-tasks
Přidat na Seznam.cz