Garden 1208987 1280

Připravte svou zahradu na zimu ve třech krocích. Na jaře se opět zazelená do krásy

Ještě svítí a hřejí poslední sluneční paprsky, ale již je nutné myslet na ochranu zahrady před mrazem, navíc v té době nastává i čas na výsadbu nových rostlin, keřů nebo stromků. Zazimovat se však musí také trávník a zapomenout se nesmí na zrytí záhonů nebo hnojení. Co je všechno nutné udělat před zimou na zahradě, aby v jarních měsících rozkvetla a dělala radost?

1.    Krásný trávník není samozřejmost

Je tak obyčejný, že se na něj často zapomíná. Trávník. Mnoho lidí se domnívá, že jej stačí pravidelně sekat a tím péče o něj končí. Není tomu tak, vyžaduje stejnou péči jako jiné zahradní rostliny. Na podzim je proto nutné shrabat veškeré spadané listí a odstranit z něj všechny rostlinné zbytky. Pod sněhem a posléze při jarním tání by mohl trávník začít hnít a plesnivět, na jaře by se pak vytvořily nevzhledné vypelichané fleky.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim vytváří ideální podmínky pro přesazení zahradních rostlin
Zdroj obrázku: Pixabay

Veškerý rostlinný materiál je dobré přenést na kompost k zužitkování a na jaře lze přidat humus ke stromům nebo ovocným keřům. Do kompostu neukládejte listy ořešáků a kaštanů. Trávu před prvními mrazy ještě naposledy posekejte a zahnojte přípravky s obsahem fosforu a draslíku. Neméně důležité je také provzdušnit trávník a zbavit jej suchých stébel za pomoci vertikutátoru nebo hrábí.

2.    Výsadba stromků

Kdy začít s výsadbou nových ovocných nebo okrasných stromků a keřů? Ideální je měsíc říjen, ale lze tak učinit do doby prvních zámrazů. Je nutné vykopat dostatečně velkou díru na kořenový bal, zasadit a poté dostatečně zalít. Okolí kmenu a povrch přikryjte zeminou, humusem, větvemi nebo drcenou kůrou, aby se ochránily kořeny před mrazy. U stávajících stromů proveďte prořez, infikované a staré větve spalte. Nezapomeňte stromy zahnojit a přidat ke kmenům humus.

Mohlo by vás zajímat:  Správný postup při vytahování klíštěte sníží riziko nákazy
Zdroj obrázku: Pixabay

3.    Zrytí záhonů

Co se zeleninovými záhony? Po sklizení zeleniny odstraňte veškeré rostlinné zbytky, které můžete hodit na kompost. Poté záhony zryjte, aby se zvýšila propustnost půdy a došlo k vyrytí všech možných larev a škůdců, kteří zmrznou během zimy. Záhony netřeba přikrývat, protože během zimních měsíců dochází k doplňování vody do půdy.

Zdroj: https://learn.eartheasy.com/articles/ten-ways-to-prepare-your-garden-for-winter/
Přidat na Seznam.cz