Sets 5016101 1920

Jednoduchý návod, jak připravit ovocné stromy na zimu

Podzim už je v plném proudu, a to pro nás zahrádkáře znamená jediné. Je čas naběhnout do zahrádky a postarat se o ovocné stromy. Divoce rostoucí stromy v lese si obvykle poradí samy bez zásahu člověka. Pokud ale toužíte po stejně bohaté úrodě, jakou jste sklidili letos, je třeba navlíknout montérky a přidat ruku k dílu. Přečtěte si, jak zazimovat ovocné stromky, aby přečkaly zimu bez úhony a vám se opět urodilo.

Zazimování ovocných stromů není radno podceňovat

Není nad to pochutnat si na vlastní úrodě. Každý zkušený zahradník, ale tuší, co pěstování ovocných stromů obnáší. Podzim je velmi zásadní období, které rozhoduje o budoucí úrodě, proto zazimování ovocných stromů věnujte dostatečnou péči. Stromy mají spoustu práce s přípravou na dlouhé zimní období. Aby přežily třeskuté mrazy a následně došlo k jarnímu probuzení, potřebují si zachovat co nejvíce živin. To je také důvod, proč se na podzim zbavují listí. To by v zimě zmrzlo a zbytečně strom zatěžovalo.

Mohlo by vás zajímat:  Střídejte zeleninu, kterou pěstujete
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zazimování ovocných stromů krok za krokem

Příprava ovocných stromů na zimu není nijak složitá. Pokud nemáte rozsáhlé ovocné sady, budete s prací hotovi za pár hodin. Postup je následující:

  • Nejprve oberte veškerou úrodu, a to i plody, které nestihly dozrát, nebo shnily
  • Shrabejte spadané listí. Pokud chcete použít listí jako izolaci kořenů, nejideálnější pro tyto účely je listí bukové a dubové
  • Na podzim je nutné prořezat peckoviny (švestku, třešeň, broskvoň, meruňku). Ale pozor! Neřežte radikálně, jen odstraňte suché větve a pročistěte velmi bohaté koruny. Jabloň a hrušeň se prořezává až na jaře!
  • Pokud žijete u lesa, chraňte své stromy před zvěří. K tomu vám postačí omotat kmen stromu pletivem
Mohlo by vás zajímat:  Plísni na rostlinách přeje vlhko, zakročit je třeba co nejdřív

Počasí v zimě je rok od roku nevyzpytatelnější. Zimu střídá teplo a ovocným stromům tak hrozí, že se probudí příliš brzy a veškerá úroda umrzne. Pokud tomu chcete předejít, natřete kmen vápnem. Bílá barva odráží sluneční paprsky. Tímto jednoduchým trikem tak oddálíte jarní probuzení stromků.

Podzim je ideální čas pro sázení nových ovocných stromů

Pokud uvažujete o nové ovocné dřevině, teď právě je nejlepší období pro jejich zasazení. Na jaře má půda většinou dostatek vláhy, takže mladý stromek úspěšně zakoření. Proto se sázením neotálejte a nezapomeňte stromek dobře pohnojit vhodným typem hnojiva.

Přidat na Seznam.cz