Citrusy3

Zimní období patří citrusům. Posílí imunitu, doplní vitamíny a jejich chuť všichni milují

Citrusy jsou šťavnaté, lahodné a nabité vitamíny, antioxidanty a minerálními látkami. Jednoduše, každý z nás by si je měl dopřát. A to především v zimním období. A ne jeden pomeranč za týden, ale nejlépe každý den. Jaké z nich vybrat?

Jaké citrusy vybrat?

Pokud se chystáte kupovat citrusy, doporučujeme, abyste se vyhnuli těm, které na sobě mají tmavé skvrny. Například mandarinky či pomeranče s tenkou slupkou jsou nejlepší. Ty, které mají silnou slupku, jsou většinou v hojné míře ošetřené chemickými látkami.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství bohaté úrody je ukryto v kouzelné bylince, kterou většina zahrádkářů rovnou likviduje
Zdroj obrázku: Freepik

Také ty, které jsou velmi lesklé, jsou většinou ošetřené voskem, aby ovoce neshnilo. Určitě hleďte na to, aby plod nebyl nikterak poškozený. Dovnitř by se mohla dostat plíseň či jiné viry a houby. Známkou kvality je vůně. Ty nejlepší krásně voní. Nebojte se je v obchodech očichat.

Proč je jíst?

Obsahují velké množství vitamínu C, který podporuje vstřebávání železa v těle. Navíc přes zimní období citrusy posilují naši imunitu. Obsažená vláknina podporuje zdraví střev a například takový grapefruit pomáhá s hubnutím. Pamatujte si, že červené citrusové plody obsahují více lykopenu, což je silný antioxidant, který chrání před rakovinou prsu a prostaty.

Mohlo by vás zajímat:  Na podzim potřebují maliny správně prořezat. V létě se tak znovu můžeme těšit na sladké plody
Zdroj obrázku: Freepik

Neloupejte bílou slupku

Tato bílá slupka se ukrývá ihned pod žlutou slupkou, ale doporučujeme ji neodstraňovat, i když je hořká. Jedná se o část ovoce, které se nazývá albedo a je pro tělo výživné. Obsahuje sloučeniny, které chrání před vznikem infarktu a mrtvice.

Dopřejte si i pomelo

Ačkoli se mu přezdívá obrovský pomeranč, chuťově připomíná spíš grap. Ovšem ze všech citrusů má nejvíce vitamínu C. Má silné alkalické účinky a odkyseluje tělo. Podporuje hubnutí a skvěle chutná. V zimním období lze jedno velké pomelo sehnat za dvacet korun v supermarketu a po oloupání získáte plod ve velikosti dvou velkých pomerančů.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-citrus-fruits
Přidat na Seznam.cz