Příprava půdy před výsevem trávníku

Příprava půdy je velmi důležitým prvkem před založením trávníku. Pokud zanedbáte tento činitel, velmi těžko se později odstraňují problémy.

Která půda je vhodná pro trávník?

Hlinitá půda – Udržuje dobře vodu a živiny. Abyste do ní mohli vysít osivo, je třeba ji upravit.

Jílovitá půda – Jde o těžkou půdu, která má 30% jílovitých částí. Přijímá hodně vody, těžko se oteplí, provzdušňuje a dobře váže živiny. Při srážkách zůstává bahnitá, v období sucha tvrdá a popraskaná. Těžko se obdělává.

Písčitá půda – Písčitá, lehká půda se snadno zahřeje ale i ochladí. Snadno se obrábí, dobře propouští vodu, čímž se rychle vyplavují živiny. Voda je nevyužitá.

Vápenatá půda – Jde o půdu, která obsahuje asi 40% vápence. Je to půda chudá na živiny a suchá, která přijímá málo vody.

Mohlo by vás zajímat:  Zima dala trávníku zabrat. Aby se znovu proměnil v hustý zelený koberec, potřebuje náležitou péči

Jak se připraví půda?

Nejdůležitější je odstranění plevele, protože později, když je už trávník založen, se ho jen tak snadno nezbavíte. Doporučujeme použít přípravek, který ničí plevele i s kořeny, případně jiné herbicidy.

Pro přípravu půdy před výsevem je nejlepší použít tzv. blecavator a tzv. stone picker.

Výhody stroje bleckavátoru

  • Ideální stroj na přípravu půdy před výsevem
  • Zvedá a přehazuje půdu, kameny a skály na třídící síto, které působí jako zařízení
    na odstraňovaní skal, přesune je do dolní části zpracované plochy a jemnou zeminu ukládá na vrchní část zpracované plochy. Velké kameny vyhodí napovrch půdy.
  • Jedním přechodem urovná povrch
  • Použitelný na golfová hřiště, sportovní hřiště, veřejnou zeleň, soukromé zahrady.
Mohlo by vás zajímat:  Netradiční tipy na zelený trávník po celý rok

Stone picker

Stroj na základní zpracování půdy v kamenitém teréne. Přeseje půdu, vysbírá kameny od velikosti cca 5 cm. Kameny jsou sbírané do zásobníku s kapacitou až 3000 kg.

stone-picker

 

Obr. Takto vypadá stone picker (neboli sběrač kamenů)

 

Pozor na živiny v půdě

PH je důležitý ukazatel přímo související s množstvím vyměnitelných vodních iontů v půdě. Ve významné míře může být ovlivněno množstvím vápníku (Ca), který je do půdy dodáván ve formě vápenců. Vyšší pH, zejména vyšší než 7,0, může zablokovat příjem stopových prvků, zejména manganu (Mn) a fosfátů, čímž se vytvářejí podmínky pro výskyt nežádoucích trávních druhů, zejména Lipnice roční. Doporučuje se použít hnojiva na sulfátové či nitrátové bázi, které okyselují půdu, čímž se dosáhne redukce pH. Optimální hladina pH 5,0 – 6,5 je ideální pro růst většiny kulturních travních druhů. Nižší pH, zejména nižší než 4,5, způsobuje zvýšenou rozpustnost stopových prvků a vyšší míru vyplavování, které přinese nedostatek živín.Výsledkom může být tvorba travní plsti. Přidejte vápenec, čímž se hladina pH zvýší.

Mohlo by vás zajímat:  Věnujte trávníku dostatečnou pozornost

Kupte si kvalitní semínka trávníku

Přidat na Seznam.cz