Autumn 3755125 1280

Jak efektivně zužitkovat zbytky z ovoce a zeleniny? Jedině v kompostu!

Skvělou příležitostí, jak šikovně zpracovat zahradní i kuchyňský odpad, je kompostování. Založit ho můžete prakticky kdykoli během roku a jeho vzhled je jen a pouze na vás. Konstrukce kolem něj by měla být vzdušná, což dává prostor mnoha nejrůznějším možnostem. Vyrobit si ho můžete snadno sami jen z větví, které najdete na zahradě nebo při procházce. Vypadat ale může různě, např.:

  • kompostovací silo z dřevěných prken nebo palet,
  • plastový kompostér s víkem,
  • otočný (rotační) kompostér,
  • vermikompostér do interiéru.
Mohlo by vás zajímat:  Sazenicím dodá sílu hnojivo z kvasnic. Těšit se můžete na rychlý růst i bohatou úrodu

Jak začít?

Na dně kompostu by měla být vrstva půdy, které nebude nic bránit. Pokud ho zakládáte běžně na zahradě, je dobré místo, které jste si vyčlenili zrýt. Drny můžete úplně odstranit, anebo je jen otočit a nechat na místě. Pro základní vrstvu jsou skvělé větve, které budou sloužit jako drenáž. V případě plastového nebo vermikompostéru se většinou volí natrhané kartony, které mají podobný účinek.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V obou případech se tato základní vrstva časem rozloží a stane se součástí samotného kompostu. Další vrstvou by měl být ovčí, kravský nebo koňský hnůj. Použít ale můžete stejně dobře i zeminu od slepic. Tato složka ale není nutná a zejména do vermikompostéru ji rozhodně nedávejte.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený druh ostružiny dá až 30 kilogramů ovoce. Potřebuje slunce a dostatek vody

Co všechno můžete přihodit?

Prakticky lze říct, že na kompost můžete dát téměř vše, co je rostlinného původu. K tomu patří posečená tráva, listí, mech, větve, kůru, organický odpad z kuchyně, kávovou sedlinu, čajové sáčky, čistý papír, zbytky z rostlin (plevel ne), dokonce i dřevěný popel. V žádném případě tam ale nepatří nic živočišného. Jediné, co tam můžete dát, jsou skořápky vajec.

Na odřezky masa, kosti, chemicky ošetřené materiály, plast, kov a sklo, kameny, pecky, časopisy a rostliny napadané jakoukoli chorobou na kompost nepatří. Myslete na to, že se časem bude jednat o hnojivo pro vaše pokojové i zahradní květiny, ovoce i zeleninu. Jistě jim nechcete dávat jako živnou půdu něco škodlivého, co by jim mohlo ublížit.

Přidat na Seznam.cz