Spanish Slug Arion Vulgaris Is Dangerous Pest Agriculture Slug Eats Cabbage Selective Focus

Ocet na zahradě upraví pH půdy a pomůže proti slimákům

Kvasný lihový ocet je univerzální pomocník. Samozřejmě nejčastěji se využívá při přípravě pokrmů, protože se jím dochucují různá jídla studené i teplé kuchyně. Ocet hraje roli též při úklidu domácnosti, protože si poradí se špínou, mastnotou a k tomu dezinfikuje povrchy, což je pro dokonalou čistotu nedocenitelné, protože není potřeba kupovat drahé chemické prostředky. Své místo má ocet rovněž na zahradě, také tam nesmí chybět při mnoha činnostech. Jak se používá namísto herbicidu nebo pro okyselení půdy a jaké další úkoly hravě splní?

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot zahradu zútulní a schová ji před zvědavými sousedy. Možnosti jsou široké, stačí si vybrat

Účinný octový herbicid

Láhev běžného kvasného lihového octa stojí 10 až 15 korun, přesto udělá práce za několik stovek. Nahradit jím lze kupované herbicidy, protože se jedná o účinný vodný roztok kyseliny octové. Na vzrostlý plevel se používá čistý ocet, u menšího býlí postačuje zředit ocet s vodou v poměru 2 : 1. Roztok se přelije do lahvičky s rozprašovačem a aplikuje se za slunečného dne na nežádoucí rostliny, které po několika dnech zchřadnou, poté se musí vytrhat.

Zdroj obrázku: Freepik

Prostředek k okyselení zeminy

Většina zahradníků řeší odkyselování půdy, kdy má prostředí pro pěstování rostlin pH nižší než 6,5 stupně. Jsou ale rostliny, kterým právě kyselá zemina vyhovuje. Jedná se zejména o vřesy, vřesovce, azalky nebo rododendrony, které si v kyselosti libují. To je také důvod, proč se někdy musí pH upravit kyselením, v takové chvíli pomůže běžný ocet. Roztok se připravuje z osmi dílů vody na jeden díl octa. Směs se smíchá a aplikuje na zeminu, po několika dnech se pH pomocí měřiče zkontroluje, proces se může opakovat. Do okyselené půdy se rostliny sází asi po čtyřech týdnech od poslední zálivky.

Mohlo by vás zajímat:  Od lesa k ohni: Kompletní průvodce přípravou dřeva pro váš krb

Pro čisté pískoviště i proti slimákům

Běžný ocet urychlí kvetení acidofilních rostlin, protože se může použít jako hnojivo, sklenka se přidá do čtyřlitrového kbelíku s vodou a tento roztok se použije jako zálivka. Současně se může octem vydezinfikovat dětské pískoviště, ocet odradí i kočky, aby nekonaly každodenní potřebu do písku. Smícháním octa a piva ve stejném poměru se může taktéž připravit účinný prostředek proti slimákům. Roztok se nalije do mělkých misek a umístí mezi záhony.

Zdroj: https://www.bhg.com.au/10-ways-to-use-vinegar-in-your-garden
Přidat na Seznam.cz