Top View Rake Grass

Důkladná podzimní péče trávník posílí a připraví ho na novou sezonu

Sytě zelená plocha v okolí domu je snem každého. Ne všichni se ale dočkají trávníku jako z katalogu o bydlení, protože nevěnují dostatek času podzimním pracím. Před zimou totiž nestačí jen shrabat listí a vyplít záhony, případně přikrýt keře nebo zabezpečit chvojím zimomřivé rostliny, musí se též správně ošetřit trávník. Díky několika jednoduchým krokům se může zazelenat ještě na podzim a nebývale oslnit zelenavými odstíny hned po roztání sněhu na jaře. Jak toho docílit?

Zahnojit a zbavit mechu

U okrasných rostlin nebo zeleniny nikdo nepochybuje, že potřebují dodat živiny v podobě správně zvoleného hnojiva. Trávníky mnozí nehnojí vůbec, přitom potřebují obdobnou péči. Na podzim se hodí zvolit přípravky určené na použití před zimou, musí tedy obsahovat zejména minerály, jako jsou fosfor nebo draslík. Kromě zahnojení plochy se musí též zelená plocha zbavit plevelných rostlin a mechu. Vhodné je použití ekologických prostředků, plevel spálí například horká voda s přídavkem octa. Mech se odstraní pomocí hrábí.

Mohlo by vás zajímat:  Základem péče o trávník v létě je správné zavlažování, sekání, hnojení i provzdušňování
Zdroj obrázku: Freepik

Zalít a provzdušnit

Mrazy a nízké teploty mohou trávníkovým rostlinám dosti uškodit, proto je potřeba je posílit před zimou hnojivem, taktéž je pořádně zalít. Při nadměrném výskytu mechu se může též zavápnit. Trávník se poté několik dní za sebou vydatně zalévá, nesmí se zapomenout též na vertikutaci pro odstranění suché trávy a mrtvých stébel. Po poslední seči se provede ještě provzdušnění pomocí vidlí nebo provzdušňovače. Prázdné plochy se musí dosít.

Podzimní setí trávy

V průběhu letních měsíců může dojít k vytvoření vyprahlých míst s uschlými rostlinami nebo přímo vypelichaných kol. Tyto oblasti se musí zrýt a vyplít, může se dosypat čerstvý substrát. Poté se místa vysejí novými travními semeny, na podzim se doporučuje použít speciální obnovovací směsi, které jsou dostupné v široké obchodní síti. Ideální měsíce pro zasívání jsou září a říjen, aby rostlinky ještě stihly vyrůst a odolaly následným mrazům.

Zdroj: https://www.lawnweedexpert.co.uk/news/post/autumn-lawn-care-tips
Přidat na Seznam.cz