Při péči o trávník nelze vynechat provzdušnění a pravidelné hnojení
Trávník připomínající plochu na prestižním golfovém hřišti? To je sen každého majitele zahrady, jenže se ne vždy splní. Travní rostliny mohou chřadnout a objevují se lysiny, nebo přímo vypelichaná kola. Je čas na správnou péči a zahuštění, jen tak lze docílit atraktivního vzhledu od jara do podzimu. S jakými úkoly začít a proč je provádět? Poradí zkušení odborníci, kteří vědí, jak na péči o zelenou plochu.
Když se trávníku nedaří
Jak je možné, že má soused tak krásný trávník, když vám zmírá a žloutne? Při péči o zelenou plochu se zahradníci dopouštějí opakovaně několika chyb. Často se stanou hned na začátku, kdy se nevhodně zvolí substrát nebo se trávník špatně založí. Rostlinám mohou chybět živiny a minerály, případně mohou být napadeny různými chorobami nebo škůdci. Za špatným stavem může být několik faktorů, dobrou zprávou je, že vše lze poměrně rychle napravit.
Jaro ve jménu vertikutace
Čím začít poté, kdy roztají poslední sněhy? První jarní činností není sečení, jak se mnozí domnívají, nýbrž vertikutace, která umožní se trávníku probudit do jara. Ještě před započetím prací se musí plocha vyčistit od biologického materiálu, spadaného listí a zbytků větví. Následně se pomocí hrábí nebo stroje provede provzdušnění zeminy a zkypření, dodáním kyslíku až ke kořenům se povzbudí růst. Při vertikutaci se taktéž odstraní plstěné zbytky a mechy. Efektivní je taktéž provzdušnění půdy pomocí vidlí nebo speciálního provzdušňovače.
Lehká a měkká zemina
V tvrdé a jílovité půdě se travním rostlinám dařit příliš nebude, kromě vertikutace, která se provádí dvakrát ročně u trávníků starších tří let, je potřeba dodat trávníkovým rostlinám vzduch právě pomocí hlubokých vpichů. Tím se rozmělní zemina, v měkké a prodyšné půdě se rostlinám bude lépe dařit, k tomu budou odolnější vůči chorobám. Snáze pak absorbují živiny a provzdušnění zbaví trávník též plevelu a mechu. Následně se aplikuje hnojivo, přičemž kúru je třeba opakovat třikrát ročně.
Živiny i pravidelná seč
Na jaře se musí přidávat hnojiva s přídavkem dusíku pro stimulaci růstu a pro rozvoj kořenů, v létě zase univerzální přípravek pro posílení rostlin. Na podzim je potřeba podpořit trávník draslíkem a fosforem pro zvýšení odolnosti rostlin v mrazech. Zásadní roli hraje též sečení, trávník by měl mít výšku v rozmezí tří až pěti centimetrů, přičemž se doporučuje sekat každý týden. V ranních a večerních hodinách je též vhodné zelenou plochu pokropit vodou, ideálně dvakrát až čtyřikrát týdně s ohledem na denní teploty.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/top-lawn-care-tips/