Gardening Power Equipment Gardener Job Gasoline Lawn Aerator

Díky vertikutaci se trávník promění v hustý zelený koberec, který bude pýchou zahrady po celý rok

Jarní vertikutace je nezbytným krokem při péči o trávník na zahradě. Trávník tak zbavíme zbylých vrstev odumřelých travin a usnadníme mu přístup vzduchu, vody a živin z hnojiv. Správná péče o trávník po zimě se projeví jeho bujným a rychlým růstem a také intenzivní zelenou barvou a odolností vůči chorobám.

Jak poznáme, že trávník potřebuje vertikutaci?

Obecně lze říct, že na jaře by se vertikutace měla provést u jakéhokoliv trávníku, bez ohledu na jeho stav. Pokud ale zaregistrujete tyto signály, je pomoc zcela nezbytná:

  • pomalý růst trávy,
  • žluté zbarvení,
  • kompaktní vrstva odumřelé trávy.
Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit listy z květáku je obrovská chyba. Připravit je lze na spoustu chutných způsobů

Jak vertikutace trávníku prospěje?

Jedná se o blahodárnou revitalizační proceduru, která trávníku zajistí lepší přísun živin, ale také snazší pronikání vody ke kořenům. Navíc trávník zbaví všeho, co do zdravého travního porostu nepatří, ale nijak nepoškozuje kořenový systém. Díky vertikutaci získáte zdravý a vitální, sytě zelený trávník, který bude skutečnou ozdobou vaší zahrady.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy ji provádět?

Vertikutace by se měla provádět alespoň jednou ročně. Jaro je nejvhodnější období, protože toto ošetření zajistí ideální regeneraci po zimě. Doporučuje se provést v dubnu po prvním sečení trávy. Díky tomu budou mít nástroje šanci dosáhnout do správné hloubky. Dejte si však pozor na to, že vertikutace není vhodná v prvním roce po založení trávníku. Mohlo by to mít za následek poškození mladých výhonků.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda pomůže proti škůdcům, upraví pH půdy a zlepší chuť některé zeleniny

Co budete potřebovat?

Dnes se dá snadno pořídit speciální vertikutátor, který vám práci mimořádně usnadní. Elektrický vertikutátor je mimořádně lehký, snadno ovladatelný a velmi tichý. Kromě toho je možné použít i benzínový vertikutátor, který se hodí především pro rozsáhlé travní plochy a členitý terén. Samozřejmě se dá vertikutace provádět i bez speciálního nástroje, ale je to poměrně náročná činnost. Pokud tedy nejde skutečně jen o malou zahrádku, raději si pomocníka pořiďte.

Zdroj: https://www.villager.eu/blog/verticulation
Přidat na Seznam.cz