Man Cutting Grass With Lawn Mover Back Yard

Při honbě za dokonalým trávníkem nadělají mnozí spoustu zbytečných chyb. Méně je někdy více

Trávník. Od jara do podzimu je jedním z hlavních témat sousedských debat. Sekačky jsou slyšet během víkendových dnů od rána do večera a za vší tou snahou je jediný cíl – pyšnit se dokonalým trávníkem, který může konkurovat tomu na golfovém hřišti. Dosáhnout takové chlouby však není snadné, při péči o zelenou plochu může každý zahrádkář udělat několik chyb, které k vysněné metě nevedou. Jak se o trávník starat a jak jej sekat?

Jednou týdně a „akorát“

První otázkou je, jakým způsobem sekat. Dalším bodem je frekvence sekání. U obojího je odpovědí „akorát“. Co to znamená? Trávník by se měl sekat na ideální výšku. Seč nesmí být příliš u země, současně nesmí být nůž nastavený na příliš vysoko. Obdobně je to s frekvencí sečení, není nutné sekat obden, ale zase se nesmí nechat tráva přerůst. Ideální frekvence sekání trávy je jednou týdně. Trávník s lučními květy se naopak nemusí sekat, stačí ošetřit na podzim.

Mohlo by vás zajímat:  Moli dokážou nadělat v kuchyni pořádnou spoušť. Jednoduchá past je pomůže zneškodnit
Zdroj obrázku: Freepik

Nízká tráva nahrává plevelu

Nastavit sekačku níž, aby se nemuselo sekat příliš často? Tento způsob uvažování se nevyplácí a přinese více starostí, protože stébla jsou více vystavená nebezpečným vlivům i slunci. Poté je nutné trávu dosévat. Řídký porost k tomu nahrává náletovému býlí, které se může snáze uchytit. Jaká by měla být výška běžného trávníku? Přibližně 5 centimetrů, při takzvané kobercové úpravě by měl mít na výšku alespoň 2,5 centimetru, přičemž v horkých letních dnech ještě o centimetr více, aby se neodpařovala voda z půdy příliš rychle a vegetace neuschla.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro péči o zahradu v parném létě

Po dešti se tráva neseká

Nahodit motor sekačky hned po dešti nebo při vysoké vlhkosti vzduchu? To neprospívá přístroji samotnému, ale ani trávníku, který je náchylnější na různé plísně a choroby. Při sekání ve vlhku navíc není trávník posečený rovně, protože kapky vody nebo vlhkost zatěžují jednotlivá stébla nerovnoměrně. Čepele sekačky se musí udržovat ostré, to bývá další důvod, proč trávník nevypadá hezky posečený. Tupý nůž může zároveň poškodit travní porost.

Zdroj: https://www.scotts.com/en-us/library/spreaders-mowing-tools/how-mow-lawn-lawn-mowing-tips-tricks
Přidat na Seznam.cz