Ginger Cat Sitting Near Green Potted House Plants Pots Home

Doma na kočky číhá nečekané nebezpečí. Okusování rostlin je víc než dekorativní problém

Hoví si na gauči a přede, pak ale vyrazí na průzkum domácnosti a po její dobrodružné cestě zbydou na pokojové rostlině jen ohlodané stonky? Kočka ráda okusuje hrnkové květiny, což některé majitele přivádí k šílenství, protože rostliny jsou především příjemným prvkem v rámci interiéru. Toto chování se nelíbí chovateli, může být ale pro kočku též fatální. Proč tato dravá šelma okusuje interiérovou zeleň a riskuje otravu? Pro toto počínání má své důvody, na chovateli je, aby kočce nabídl vhodnou alternativu!

Kdo s koho? Kočka může snadno prohrát!

Neušetří stébla trávy, listy ani stonky, proč ale kočka ožírá pokojové rostliny? Nejde o zvídavost, kočka si takto počíná nehledě na přesné časy krmení a plnou misku výtečné stravy nebo nejkvalitnějších konzerv. Důvodem je kočičí atavismus, kdy zvíře vyvažuje nedostatek vitamínů, minerálů nebo vlákniny ze zeleně, protože strava šelmy sestává převážně z masa. Kromě zpestření jídelníčku má okusování ještě jeden praktický důvod. Konzumací rostlin si kočka čistí trávení od chlupů, které se jí dostávají do žaludku a střev během čištění srsti.

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování domácích rostlin se často dopouštíme fatálních chyb. Zachraňte svou květinu včas
Zdroj obrázku: Freepik

Pokojovky jsou pro kočku nebezpečné

Co dělat, když si kočka takto počíná? V takovou chvíli by každý chovatel měl zpozornět, protože hrnkové rostliny mohou být pro zvířata nebezpečné, obsahují mnohdy rostlinné toxiny a taktéž jedovaté látky, které mohou způsobit otravu. Prioritním úkolem je kočku okusování odnaučit, v opačném případě může dojít k otravě s poškozením ledvin nebo jater, k ochromení dýchacího systému nebo nervů, případně i ke smrti. A jak kočku přesvědčit, aby od takového počínání upustila?

Namísto toxických rostlin zelenina

Mnoho druhů domácích hrnkových rostlin obsahuje toxické látky, které mohou způsobit zvířeti smrt, jedná se o oblíbené azalky, aloe, břečťan, dracénu, lilii, zamiokulkas nebo monsteru či Spathiphyllum, což je rostlina, pro kterou se užívá název okřídlený květ. Prvním krokem se doporučuje odstranění rostlin z dosahu zvířete, poté doplnění jídelníčku o další druhy krmiva s výživnými látkami a vlákninou. Může se jednat o různé druhy zeleniny, zejména dýni, petržel, řepu, mrkev, banány nebo vodní melouny. Kromě toho kočkám neublíží ani různé druhy bylinek, jako jsou koriandr, petržel, oregano, kopr, bazalka nebo rozmarýn.

Zdroj: https://www.cathealth.com/behavior/how-and-why/1260-cat-house-plants
Přidat na Seznam.cz